Seara recordurilor! Portugalia umilește Luxemburg / Slovacia înscrie cel mai rapid gol

Portugalia a învins Luxemburg cu un neverosimil 9-0
Portugalia a învins Luxemburg cu un neverosimil 9-0AFP
Flashscore vă prezintă rezultatele partidelor din preliminariile Euro 2024 desfășurate luni seara.

Portugalia - Luxemburg 9-0

Fără superstarul Cristiano Ronaldo, suspendat din cauza cumului de cartonașe galbene, Portugalia a trecut fără probleme de Luxemburg, națională care a arătat o formă destul de bună în aceste preliminarii, ocupând un loc care o făcea chiar să spere la o calificare la Euro înainte de startul duelului din orașul Loulé. În această privință, se poate spune că lusitanii, alături de francezi și scoțieni, sunt ca și calificați la turneul final din Germania, toate cele trei naționale având 0 goluri primite.

Trupa lui Roberto Martinez a rezolvat partida încă din prima repriză, când a intrat la pauză cu un avantaj de 4 goluri, după ce Goncalo Ramos, noul atacant al celor de la PSG, a reușit o dublă. Un alt Goncalo, de această dată vorbim de Inacio, stoperul lui Sporting, a înscris și el de două ori.

În partea secundă, Diogo Jotta s-a înscris pe lista jucătorilor care au realizat dubla, în vreme ce Ricardo Horta, introdus pe teren de puțin timp, a contribuit și el la majorarea avantajului.

Cu 10 minute înainte de fluierul final, lusitanii au mai înscris de două ori, prin Bruno Fernandes și Joao Felix.

Este de menționat faptul că Bruno Fernandes a primit nota maximă din partea Flashscore: 10, mijlocașul lui Manchester United oferind și 3 pase decisive.

Slovacia - Liechtenstein 3-0

Tot în Grupa J s-a derulat un alt meci spectaculos, în care slovacii au părut că au activat ”planul roșu” în primele 6 minute de la fluierul de start. La acel moment, tabela arăta deja scorul de 3-0, însă primul gol reprezintă și un record în ceea ce privește cea mai rapidă reușită din aceste preliminarii: de doar 9 secunde a avut nevoie naționala condusă de italianul Francesco Calzona pentru a intra în avantaj.

După cele 6 minute magice, gazdele au preferat să nu mai calce pedala de accelerație, astfel încât tabela a rămas nemodificată. Succesul este cu siguranță unul de bun augur pentru slovaci, care au urcat în acest moment pe locul 2 în Grupa J, cu 13 puncte.

Armenia - Croația 0-1

Croația lui Zlatko Dalic urcă pe prima poziție în Grupa D, grație succesului înregistrat pe terenul Armeniei. În partida desfășurată pe stadionul Republican Vazgen Sargsyan din Yerevan, Modric și compania au dominat fără probleme la capitolul posesie, deși fanii croați probabil s-ar fi așteptat să vadă mai multe goluri în poarta adversarilor.

Ognjen Cancarevic, portarul armenilor, legitimat la Alashkert, a făcut un meci bun, salvând în multe rânduri în fața lui Kramaric, Modric sau Brozovic. De altfel, goalkeeperul a fost jucătorul din lotul Armeniei care a primit cea mai mare notă din partea Flashscore, 8.1.

În evidență din formația gazdelor a ieșit și atacantul Zelarayan, care a reușit câteva acțiuni frumoase, însă armenii s-au apropiat cu greu de poarta lui Livakovic, având în vedere apărarea ”de fier” a croaților, formată din centralii Gvardiol și Sutalo.

Oaspeții au rezolvat partida încă din primul sfert de oră, Kramaric înscriind cel de-al treilea gol pentru trupa lui Dalic în aceste preliminarii. Succesul o duce pe Croația pe primul loc în Grupa D, cu 10 puncte acumulate, la egalitate cu Turcia, însă naționala care a terminat pe locul 3 la Cupa Mondială din Qatar are disputate doar 4 meciuri în acest moment.