După o secetă de un an, Liechtenstein marchează un gol de generic în preliminariile Euro

Dzeko în meciul cu Liechtenstein
Dzeko în meciul cu LiechtensteinProfimedia
Liechtenstein nu a mai marcat niciun gol din 2022 , dar a pus capăt acestei perioade cu golul golurilor.

Bosnia și Herțegovina și-a păstrat șansele mici de a termina în primele două locuri în Grupa J de calificare la UEFA Euro 2024 cu o victorie cu 2-1 în fața unui Liechtenstein eroic, la Zenica.

Toate golurile au fost marcate în primele 20 de minute, iar reușita celor din Liechtenstein, golul lui Sandro Wolfinger este probabil cel mai frumos gol din această rundă a preliminariilor Euro 2024.

Gazdele au avut nevoie de mai puțin de trei minute pentru a deschide scorul. O acțiune pe traseul  Miralem Pjanić - Nemanja Bilbija l-a găsit în poziție de marcator pe Edin Džeko, care a înscris al 65-lea său gol internațional.  Un autogol al lui Simon Luchinger în minutul 18 a dus scorul la 2-0 pentru balcanici.

În momentul în care echipa locală părea să fie în control total, Liechtenstein a marcat golul serii. Un voleu al lui Sandro Wolfinger care a perforat poarta Bosniei.

Două goluri au fost suficiente în cele din urmă, iar Bosnia a ajuns la șase puncte înaintea deplasării în Islanda de luni, în timp ce Liechtenstein, în căutarea primului punct, va merge în Slovacia.