Preliminarii Euro: Portugalia și Scoția, bilanț perfect / Turcia smulge remiza pe final

Cristiano Ronaldo
Cristiano RonaldoProfimedia
Flashscore vă prezintă principalele rezultate înregistrate de echipele naționale în cadrul partidelor din preliminariile Euro 2024, care au avut loc vineri seara.

În partidele care s-au desfășurat vineri s-au marcat în total 26 de goluri.

Croația - Letonia 5-0

Croația s-a impus fără probleme în fața Letoniei pe teren propriu. Echipa lui Zlatko Dalic a rezolvat partida încă din prima repriză, dubla lui Petkovic și reușita lui Ivanusec stabilind scorul pauzei. Kramaric a majorat avantajul în minutul 68, iar Pasalic a închis tabela zece minute mai târziu.

Croația a urcat pe locul doi în grupă, dar are și meciuri în minus față de principalele sale contracandidate, Armenia și Turcia.

Turcia - Armenia 1-1

Armenia a reușit să plece neînvinsă de pe terenul Turciei, dar a căzut pe locul trei în grupa D, având însă un meci mai puțin disputat față de naționala semilunei.

Dashyan a deschis scorul pentru armeni (49), Turcia egalând pe final prin Yildirim (88), pentru a reveni pe prima poziție în clasament.

Cipru - Scoția 0-3

Scoția are un bilanț perfect în aceste preliminarii. După ce a disputat jumătate din meciurile sale din preliminarii, naționala scoțiană a acumulat 15 puncte, cu 9 mai mult decât Spania, care s-a impus mai devreme cu 7-1 în Georgia, dar care are și două meciuri mai puțin disputate. Norvegia ocupă locul trei cu patru puncte din tot atâtea partide.

Slovacia - Portugalia 0-1

Și Portugalia lui Cristiano Ronaldo are un record imaculat în aceste preliminarii după ce s-a impus la limită în Slovacia, grație golului reușit de Bruno Fernandes chiar înaintea pauzei. Lusitanii au acumulat astfel punctaj maxim după cinci partide și au un golaveraj 15-0.

Ei au pus acum o distanță de 5 puncte față de adversara lor din această seară, care ocupă poziția secundă în grupă.

Partida a fost marcată și de o intervenție dură a lui Ronaldo asupra portarului Dubravka, însă lusitanul a primit doar cartonașul galben.

În celelalte partide ale serii, Bosnia&Herțegovina a câștigat greu cu 2-1 în fața mai modestei Liechtenstein, iar Luxemburg s-a impus cu 3-1 în fața Islandei.