Mbappe provoacă un autogol bizar în meciul cu Gibraltar/Ucraina și Israel răstoarnă rezultatul

Ucraina a câștigat în Macedonia de Nord după ce a fost condusă cu 2-0
Ucraina a câștigat în Macedonia de Nord după ce a fost condusă cu 2-0Profimedia
Vineri seara s-a consumat o nouă rundă din cadrul preliminariilor pentru Euro 2024. Am avut parte de o seară spectaculoasă în care am putut vedea multe goluri, faze controversate dar și răsturnări neașteptate de situație. Flashscore vă prezintă principalele rezultate și evenimente ale partidelor.

Andorra - Elveția 1-2

Deplasările din Andorra continuă să se dovedească dificile pentru orice adversar. Liderul grupei, Elveția, a câștigat la limită după ce a condus cu 2-0 după primele 32 de minute.

Marcatori
MarcatoriFlashscore

Cu ceva mai bine de 20 de minute înainte de fluierul final, elvețienii au avut ceva emoții după ce Andorra a reușit să reducă din diferență. Elevii lui Murat Yakin au reușit să obțină cele trei puncte și să își consolideze poziția de lideri în Grupa I.

Gibraltar - Franța 0-3

Au fost 3 puncte obținute ușor de francezi, lideri incontestabili în Grupa B, cu maximum de puncte din 3 partide și un golaveraj de invidiat. Trupa lui Deschamps a înscris până în acest moment 8 goluri și nu a primit nici măcar unul.

Marcatori

Căpitanul Mbappe a înscris din penalty și a provocat un gol bizar gazdelor, după o pătrundere în viteză din flancul stâng.

Belarus - Israel 1-2

Adversarele României din Grupa I au oferit un meci frumos la Budapesta, acolo unde Belarus, considerată țară gazdă, a intrat în avantaj după primele 45 de minute.

Marcatori

Finalul a fost însă unul de coșmar pentru trupa lui Kondratiev, întrucât Israel a marcat 2 goluri în ultimele 7 minute și a obținut astfel prima victorie în Grupa I.

Macedonia de Nord - Ucraina 2-3

Un meci asemănător cu cel dintre Belarus și Israel, însă cu ceva mai multe goluri, am putut vedea la Skopje, acolo unde Macedonia de Nord conducea la pauză cu 2-0. A fost cel de-al doilea meci din Grupa C pentru gazde, care au crezut că vor obține și cea de-a doua victorie consecutivă.

Marcatori

Tsygankov și Mudryk au fost eroii Ucrainei, cei doi fiind pionii principali ai unei reveniri spectaculoase pentru oaspeți. De 30 de minute a avut nevoie Ucraina să răstoarne rezultatul și să plece cu cele trei puncte din Macedonia de Nord, înregistrând astfel prima victorie în Grupa C.