Plecăm cu un punct din Kosovo! Golul anulat de VAR gazdelor, cadoul perfect pentru Iordănescu

Kosovo și România au încheiat la egalitate, scor 0-0
Kosovo și România au încheiat la egalitate, scor 0-0Profimedia
România și Kosovo au încheiat cu remiză albă partida cu numărul 3 din Grupa I a preliminariilor pentru Euro 2024. Tricolorii rămân pe locul 2, după liderul Elveția, care a învins cu 2-1 în Andorra, în vreme ce Kosovo coboară pe poziția a 4-a. Într-o altă partidă din Grupa I, Israel a revenit după ce a fost condusă la pauză de Belarus și a câștigat cu 2-1.

Kosovo - România 0-0

Emoțiile destul de mari aveau să se instaleze cu 24 de ore înainte de startul partidei, condițiile meteo fiind principalul ”adversar” pentru ambele tabere. Ploaile abundente din Priștina au făcut ca gazonul de pe stadionul Fadil Vokrri să se prezinte într-o stare nu tocmai bună pentru a găzdui un meci de fotbal. Din acest motiv, brigada de arbitri delegată pentru acest duel, cu olandezul Danny Makkeli la centru, a analizat situația cu 20 de minute înainte de ora începerii meciului. În cele din urmă, arbitrii au decis ca partida să se joace.

Ne-am fi așteptat la un duel mai puțin spectaculos între cele două tabere, având în vedere gazonul impracticabil. Lucrurile au stat însă altfel pe arena din capitala statului Kosovo, inundată de ploaia abundentă care nu a încetat nici după fluierul de start.

Prima repriză de pe Fadil Vokrri a arătat un început timid pentru jucătorii kosovari, în ciuda faptului că în lotul condus de francezul Alain Giresse se regăseau nume importante care evoluează în campionate puternice din Europa, precum Rrahmani – campion cu Napoli, Rashica – campion cu Galatasaray sau Vedat Muriqi – golgheterul celor de la Mallorca. Tricolorii lui Edi Iordănescu au avut în schimb un început destul de energic, Pușcaș semnând prima ocazie pentru România în mai puțin de 10 minute de la fluierul de start, când atacantul lui Genoa a încercat o execuție spectaculoasă cu o lovitură de călcâi. Din nefericire, balonul nu a prins cadrul porții lui Muric.

Notele jucătorilor
Notele jucătorilorFlashscore

Defensiva noastră a răspuns foarte bine la încercările de pătrunderi de pe flancuri semnate de Rashica și Muslija, în vreme ce Burcă a intervenit salvator în mai multe rânduri în fața puternicului Muriqi.

În finalul primei părți, Florinel Coman și Dennis Man au încercat să finalizeze, însă fără succes. Titularizat de Iordănescu, Moldovan, portarul Rapidului, a avut și el o paradă frumoasă la un șut puternic trimis de la distanță de Celina.

Partea secundă ne-a arătat un joc la fel de energic din partea tricolorilor, care au pus presiune în primele minute la poarta lui Muric, elevii lui Iordănescu obținând mai multe lovituri de colț după ce defensiva kosovară a respins încercările de finalizare semnate de Dennis Man și Pușcaș.

România rămâne pe locul 2 în Grupa I
România rămâne pe locul 2 în Grupa IFlashscore

Moldovan s-a dovedit a fi din nou erou după o cursă superbă reușită de Vojvoda, care a depășit 2 jucători români și a ajuns într-o poziție favorabilă în interiorul careului. Șutul său nu l-a învins însă pe goalkeeperul Rapidului.

Iordănescu a făcut o dublă schimbare: Mihăilă și Moruțan au intrat cu forțe proaspete în teren în locul celorlalte două extreme, Florinel Coman și Dennis Man.

Cu 20 de minute înainte de fluierul final, tricolorii au tremurat serios în momentul în care o desincronizare în careul nostru a dus la un gol marcat de Zhegrova, intrat la începutul părții secunde în locul lui Rashica.

Asistenții din camera VAR l-au semnalizat însă pe Danny Makkelie, centralul olandez fiind chemat să revadă imaginile. A urmat o decizie care poate fi considerată cadoul perfect pentru ziua lui Edward Iordănescu, întrucât reușita gazdelor a fost anulată din cauza unei poziții de ofsaid în care s-a aflat Celina în momentul în care a centrat decisiv în careul românilor.

Moldovan s-a dovedit a fi din nou erou câteva minute mai târziu, când același Zhegrova a trimis un șut cu efect din flancul drept, portarul Rapidului respingând balonul în corner.

În prelungirile partidei, Muriqi a ratat o nouă șansă uriașă, trimițând peste bara transversală din 6 metri, după o cursă frumoasă reușită de Zhegrova în flancul drept.

Rezultatul îi menține pe tricolori pe locul secund în Grupa I, acolo unde Elveția a obținut din nou cele trei puncte în deplasarea de la Andorra.

În partida dintre Belarus și Israel disputată la Budapesta, israelienii au revenit după ce au fost conduși la pauză cu 1-0, reușind să întoarcă rezultatul și să plece cu cele trei puncte.

Vezi toate rezultatele din preliminariile Euro 2024

LIVE TEXT - Cele mai importante evenimente

Min 90+7: Final de partidă la Priștina! România obține un punct în urma deplasării din Kosovo.

Statistica partidei
Statistica partideiFlashscore

Min 90+5: România ratează prin Sorescu, al cărui șut este blocat de portarul Muric.

Min 90+2: Muriqi ratează o ocazie imensă după o fază frumoasă reușită de Zhegrova, urmată de o pasă în mijlocul careului. Atacantul kosovar trimite peste bara transversală din 6 metri.

Min 90: Partide se prelungește cu 6 minute suplimentare.

Min 89: Mihăilă pătrunde din flancul stâng și încearcă șutul. Defensiva lui Kosovo respinge balonul până la Băluță, a cărui execuție nu prinde spațiul porții.

Min 86: Din nou dublă schimbare pentru România: Denis Alibec și Ianis Hagi îi înlocuiesc pe George Pușcaș și Nicolae Stanciu.

Min 86: Stanciu obține o lovitură liberă și un cartonaș galben pentru Kryeziu.

Min 85: Moldovan iese dintre buturi și prinde în fața lui Muriqi.

Min 83: Băluță trimite pe poartă din marginea careului. Muric reține fără probleme.

Min 81: Pușcaș vede cartonașul galben după un fault comis asupra lui Aliti.

Min 78: Zhegrova trimite cu efect din flancul drept. Moldovan respinge din nou cu un reflex uluitor.

Min 76: Sorescu trimite un șut puternic pe poarta lui Muric. Portarul respinge în corner.

Min 72: Decizia este schimbată! Golul este ANULAT, întrucât s-a stabilit că Celina s-a aflat în poziție de ofsaid în momentul în care a centrat decisiv.

Min 70: Danny Makkelie verifică golul în camera VAR.

Min 68: Gol Kosovo! Zhegrova deschide scorul cu o lovitură de cap.

Min 67: Băluță intervine bine la centrarea lui Zhegrova. Tricolorii pleacă pe contraatac prin Mihăilă, a cărui viteză îi surprinde pe fundașii kosovari. Extrema pierde însă balonul în careul advers, după o neînțelegere cu Pușcaș.

Min 63: Manea se resimte și are nevoie de intervenția medicilor după un contact dur cu Muriqi.

Min 62: Dublă schimbare pentru România: Moruțan și Mihăilă îi înlocuiesc pe Florinel Coman și Dennis Man.

Min 61: Stanciu încearcă un șut din afara careului. Mingea nu prinde cadrul porții.

Min 58: Moldovan, intervenție eroică în fața lui Vojvoda, care a depășit 2 fundași români.

Min 57: Drăgușin respinge o centrare venită de la Muslija.

Min 54: Pușcaș este blocat în momentul șutului. Din nou corner pentru România.

Min 50: Ocazie pentru România! Burcă și Dennis Man sunt blocați de fundașii kosovari. Tricolorii beneficiază de o lovitură de colț.

Min 49: Stanciu este oprit prin fault de Dresevic, care primește cartonașul galben din partea lui Makkelie.

Min 46: Start de repriză secundă! Tricolorii au început mingea de la centrul terenului.

Min 45+4: Final de primă repriză!

Statistici prima repriză
Statistici prima reprizăFlashscore

Min 45+3: Moldovan salvează șutul din afara careului trimis de Celina. Corner pentru Kosovo.

Min 45+1: Man primește o minge în interiorul careului și încearcă șutul. Balonul nu prinde cadrul porții.

Min 45: De la margine sunt arătate 5 minute suplimentare pentru această primă repriză.

Min 44: Manea încearcă un șut de la distanță, însă fără succes.

Min 42: Burcă intervine din nou bine și respinge de lângă Muriqi. Jocul este oprit, întrucât fundașul lui CFR Cluj a rămas căzut pe gazon și a solicitat intervenția medicilor.

Min 39: Florinel Coman pătrunde din flancul stâng și trimite spre poartă. Balonul se duce departe de poarta lui Muric.

Min 36: Muriqi este găsit în careu de o centrare a lui Celina. Lovitura de cap a kosovarului nu prinde însă spațiul porții.

Min 35: Moldovan respinge o centrare periculoasă a lui Muslija.

Min 33: Drăgușin respinge un balon din fața lui Muriqi.

Min 32: Rrahmani intervine în fața lui Pușcaș și acordă un corner pentru tricolori.

Min 31: Muslija îl depășește pe Stanciu și trimite o centrare periculoasă. Mingea iese în out de poartă pentru România.

Min 29: Drăgușin acordă un corner pentru Kosovo.

Min 27: Celina trimite un șut din afara careului. Mingea se duce departe de poarta lui Moldovan.

Min 23: Iordănescu, forțat să facă o primă schimbare: Camora nu mai poate continua și este înlocuit de Deian Sorescu.

Min 21: Meciul este oprit, întrucât Camora are nevoie de intervenția medicilor.

Min 19: Burcă respinge cu o lovitură de cap din fața lui Muriqi.

Min 18: Rrahmani blochează o tentativă de pătrundere a lui Dennis Man.

Min 13: Stanciu îl lansează cu o minge lungă pe Dennis Man. Portarul Muric iese dintre buturi și reține balonul.

Min 10: Posesie mai bună pentru România în primele 10 minute ale întâlnirii de la Priștina.

Statistici live
Statistici liveFlashscore

Min 8: Ocazie pentru România. Pușcaș încearcă o execuție spectaculoasă cu călcâiul, însă balonul nu prinde cadrul porții.

Min 7: Rashica este bine lansat în adâncime, însă terenul greoi nu îi permite extremei să avanseze.

Min 3: Burcă respinge în out o centrare trimisă în careu de Rashica.

Min 2: Rashica este semnalizat într-o poziție de ofsaid.

Min 1: Start de partidă! Kosovo a avut lovitura de începere.

Update 21:05 - Decizie finală: partida de la Priștina SE JOACĂ! Jucătorii celor două echipe naționale au ieșit la încălzire.

Brigada de arbitri delegată pentru a conduce partida de la Priștina urmează să ia decizia finală în ceea ce privește desfășurarea jocului. Vom afla dacă meciul dintre Kosovo și România se va amâna.

Olandezul Danny Makkelie va conduce de la centru partida de pe Fadil Vokrri.