Lukaku aduce victoria Belgiei după ce a reușit un hattrick în fața Suediei lui Ibrahimovic

Belgia s-a impus cu 3-0 pe terenul Suediei. Lukaku a înscris toate golurile
Belgia s-a impus cu 3-0 pe terenul Suediei. Lukaku a înscris toate golurileAFP
Belgia a început cu dreptul campania de calificări pentru Euro 2024 în primul meci din Grupa F în fața Suediei.

Suedia - Belgia 0-3

Hattrick-ul semnat de Romelu Lukaku a ajutat Belgia să înceapă perfect aceste preliminarii pentru Euro 2024. Atacantul lui Inter a adus totodată și prima victorie a lui Domenico Tedesco în primul său meci competitiv pe banca Diavolilor Roșii.

Suedia și Belgia s-au întâlnit pentru prima dată în faza calificărilor pentru un Campionat European.

Lukaku va rămâne cu siguranță mult timp în amintirea suedezilor. Belgienii au intrat la pauză în avantaj grație unei combinații reușite între Lukebakio și Lukaku.

Imediat după începutul reprizei secunde, atacantul lui Inter a făcut dubla după un assist venit din partea aceluiași Lukebakio.

În ultimul sfert de oră, Zlatan Ibrahimović a fost introdus de pe bancă și a devenit cel mai vârstnic jucător care a evoluat în calificările europene, însă prezența sa nu a fost suficientă pentru a inspira o revenire improbabilă a Suediei, Lukaku reușind un hattrick în ultimele minute și adăugând un plus de strălucire scorului. Atacantul a ajuns la 71 de goluri pentru naționala Belgiei.

Belgia ocupă locul doi în Grupa F, în spatele Austriei, învingătoare în fața Azerbaijanului, scor 4-1.

Rezultatele complete din preliminariile Euro 2024 pe Flashscore!