Cuplul Mbappe - Griezmann, letal pentru naționala Țărilor de Jos

Cuplul Mbappe - Griezmann, letal pentru naționala Țărilor de JosProfimedia
Franța a învins Țările de Jos cu 4-0 în primul meci din preliminariile Euro 2024 și a preluat șefia grupei B, din care mai fac parte Grecia, Irlanda și Gibraltar.

Franța - Țările de Jos 3-0

”Cocoșii galici” au început perfect partida cu echipa pregătită de Ronald Koeman și în minutul 20 aveau deja un avans de trei goluri pe tabelă.

Mai întâi, Antoine Griezmann a fructificat o pasă de gol a lui Kylian Mbappe în minutul 2, pentru ca șase minute mai târziu fundașul Dayot Upamecano să reia în plasă o minge respinsă în față de portarul Cillessen, după o lovitură liberă executată de același Griezmann.

Franța nu a luat piciorul de pe accelerație și în minutul 21 o combinație rapidă l-a lăsat pe Mbape singur cu portarul advers, iar starul lui PSG nu a iertat și a marcat golul trei pentru gazde, reușită cu care l-a egalat pe Benzema pe locul al cincilea în clasamentul celor mai buni marcatori ai naționalei franceze (37 de goluri).

A fost pentru prima oară în mai bine de 100 de ani, când naționala Țărilor de Jos a fost condusă la trei goluri după doar 20 de minute de joc.

După pauză, meciul și-a păstrat ritmul și s-au înregistrat ocazii la ambele porți, dar golul a venit abia înspre final.

Mbappe a ajuns la reușita cu numărul 38 după o gravă eroare a defensivei olandeze, care a pierdut mingea în preajma propriului careu.

Memphis Depay a avut ocazia de a reduce din handicap în minutul 90+5, dar a executat slab penalty-ul acordat după un henț al lui Upamecano, și i-a permis lui Maignan să respingă în primă fază și apoi să rețină al doilea șut al olandezului.

Franța s-a instalat, astfel, pe prima poziție a grupei B, locul al doilea fiind ocupat de Grecia, care s-a impus cu 3-0 în deplasarea din Gibraltar.

Rezultatele complete din preliminariile Euro 2024 pe Flashscore!