Bruno Fernandes și Bernardo Silva aduc victoria Portugaliei/Cehia defilează în Feroe

Portugalia a învins cu 3-0 Bosnia & Herțegovina
Portugalia a învins cu 3-0 Bosnia & HerțegovinaProfimedia
Flashscore vă prezintă principalele evenimente și rezultatele finale ale partidelor din cadrul preliminariilor Euro 2024 disputate sâmbătă seara de la orele 21:45.

Portugalia - Bosnia & Herțegovina 3-0

A fost cu adevărat o seară magică pentru portughezi, care s-au impus cu un categoric 3-0 în fața Bosniei pe Estádio da Luz din Lisabona. Bernardo Silva și Rui Dias, proaspăt câștigători ai Ligii Campionilor cu Manchester City, s-au duelat din nou cu Dzeko, experimentatul atacant al oaspeților.

Marcatori
MarcatoriFlashscore

Câștig de cauză au avut tot lusitanii, lideri incontestabili în Grupa J, cu maximum de puncte după primele 3 partide și un golaveraj de vis: 13 goluri marcate și 0 primite de naționala condusă de Roberto Martinez.

Clasament Grupa J
Clasament Grupa JFlashscore

Omul meciului a fost Bruno Fernandes, pasator decisiv la primul gol marcat de Bernardo Silva, mijlocașul lui City reușind o execuție frumoasă care l-a învins pe Sehic. În partea secundă, jucătorul lui United a reușit dubla. Fernandes a primit nota 9.3 din partea Flashscore, fiind considerat omul partidei. Cristiano Ronaldo a avut un gol anulat în prima repriză.

Insulele Feroe - Cehia 0-3

Cehii au obținut 3 puncte extrem de importante în deplasarea din Feroe. Oaspeții și-au făcut viața ușoară încă din prima repriză, când au intrat la cabine cu un avantaj de două goluri. Václav Černý a fost omul meciului pentru Cehia, atacantul lui Twnte reușind o dublă.

Marcatori

Naționala selecționerului Jaroslav Silhavy este lider în Grupa E, cu 7 puncte acumulate după primele 3 partide.

Clasament Grupa E
Clasament Grupa EFlashscore

Albania - Moldova 2-0

Tot în Grupa E, Albania și Moldova s-au duelat pe arena Air Albania Stadium din Tirana. Moldovenii au avut în primul 11 trei jucători care evoluează în România: portarul Răilean (Unirea Dej - Liga a 2-a), Vadim Rață (FC Voluntari) și Vitalie Damașcan (FC Voluntari). În repriza secundă a fost trimis pe teren și Virgiliu Postolachi, atacantul de la UTA Arad.

Marcatori

Albania a obținut cele 3 puncte, surclasând Moldova, care ocupă locul 4 în Grupa E, cu un punct mai mult față de Insulele Feroe.