Haaland înscrie pentru Norvegia, însă vikingii pierd cu Scoția/Remiză albă pentru Ungaria

Haaland a înscris din penalty pentru Norvegia
Haaland a înscris din penalty pentru NorvegiaProfimedia
Flashscore vă prezintă principalele evenimente și rezultatele finale ale partidelor din cadrul preliminariilor Euro 2024 disputate sâmbătă seara de la orele 16:00 și 19:00.

Norvegia - Scoția 1-2

Toate cele trei goluri s-au marcat în partea secundă a întâlnirii de pe arena Ullevall Stadion din Oslo. Haaland a transformat din penalty în minutul 61 pentru a aduce avantajul gazdelor.

Notele jucătorilor
Notele jucătorilorFlashscore

Deznodământul nu avea să fie însă unul bun pentru vikingi, Norvegia primind 2 goluri în doar 2 minute de la Scoția, chiar la ultimele faze ale duelului.

Marcatori
MarcatoriFlashscore

Scoția este pentru moment lider în Grupa A, cu maximum de puncte după primele 3 partide, în vreme ce Norvegia rămâne pe poziția a treia, cu un singur punct acumulat în trei meciuri. De menționat este și faptul că Spania, pe locul secund, nu a disputat încă meciul 3.

Clasament Grupa A
Clasament Grupa AFlashscore

Lituania - Bulgaria 1-1

Bulgarii au obținut un punct după deplasarea din Lituania, în cadrul celui de-al treilea duel disputat în Grupa G de către vecinii noștri din sud.

Marcatori

Deși au rămas în 10 oameni încă din minutul 17, la doar 2 minute după ce au deschis scorul, Lituania a rezistat, bulgarii reușind doar să egaleze situația de pe tabelă prin Marin Petkov, tot în prima repriză a întâlnirii (min 27).

Cele două adversare de sâmbătă își dispută ultimele 2 locuri în Grupa G.

Clasament Grupa G
Clasament Grupa GFlashscore

Muntenegru - Ungaria 0-0

Ungurii au înregistrat o remiză albă la Pordgorica și se mențin pe locul secund în Grupa G, cu 4 puncte adunate după primele două partide. Serbia este lider după primele 2 partide, înregistrând maximum de puncte.

Flashscore l-a desemnat pe Willi Orbán omul partidei, datorită intervențiilor sigure în defensivă ale stopperului de la RB Leipzig.