Un internațional olandez s-a prăbușit pe teren în timpul meciului AZ Alkmaar - NEC

Bas Dost a marcat un gol și o pasă de gol înainte de sperietura de la Alkmaar
Bas Dost a marcat un gol și o pasă de gol înainte de sperietura de la AlkmaarN.E.C. Nijmegen
Meciul dintre AZ Alkmaar și NEC Nijmegen, din etapa a 10-a a Eredivisie, prima ligă olandeză, a fost întrerupt în minutul 90, după ce Bas Dost s-a prăbușit pe teren.

Bas Dost, care a deschis scorul în minutul 11 și a oferit pasa de gol pentru ca Mattsson să facă 2-0 pentru NEC în minutul 31, s-a prăbușit în apropierea mijlocului terenului.

Coechipierii săi au alertat rapid arbitrul, care a întrerupt jocul, echipa medicală a clubului olandez sosind rapid, iar meciul a fost suspendat la scorul de 2-1.

Cu toate acestea, Bas Dost a ridicat brațul în timp ce era scos de pe teren pe o targă, liniștindu-i pe fani, coechipieri și pe toți cei care urmăreau meciul la televizor.

Atacantul olandez, în vârstă de 34 de ani, este în prezent conștient, după cum au confirmat AZ Alkmaar și NEC pe rețelele de socializare.