UCL: Inter pierde dramatic primul meci din 2024 și este eliminată / Dortmund trece de PSV

Rezultatele serii în UEFA Champions League
Rezultatele serii în UEFA Champions LeagueProfimedia
Flashscore vă prezintă rezultatele înregistrate mircuri seară (13 martie) în manșa decisivă din optimile UEFA Champions League.

Atletico Madrid - Inter 2-1 (3-1 după lovituri de departajare. Rezultat tur: 0-1)

Trupa lui Diego Cholo Simeone a reușit o revenire de senzație, având în vedere că Atletico a pornit cu un deficit de 1-0, scor setat din meciul tur de Inter. Mai mult decât atât, italienii au înscris primul gol și la Madrid.

Cu toate astea, nu a fost de ajuns pentru finalista de anul trecut, care avea să fie egalată și ulterior învinsă la loviturile de departajare, Inter înregistrând succese pe linie până la această partidă decisivă. O lovitură dură așadar pentru trupa lui Simone Inzaghi.

În primul sfert de oră, ambele formații și-au creat ocazii de a înscrie. Samuel Lino a fost cel mai periculos om al spaniolilor, în vreme ce olandezul Dumfries a semnat o dublă ocazie la poarta cealaltă, Jan Oblak intervenind cu succes la ambele încercări.

După o acțiune excelentă a gazdelor, Morata a reluat spre poartă cu o lovitură de cap, însă Sommer a fost și el pe fază.

În cele din urmă, apărarea gazdelor a cedat, Dimarco reușind să înscrie la Madrid primul său gol în UCL din acest sezon, după o pasă venită de la Barella.

O reacție extrem de rapidă și de eficientă avea să vină la distanță de mai puțin de două minute, Griezmann reușind să aducă egalarea pentru Atletico.

Introdus în actul secund, Memphis Depay a lovit bara cu un șut puternic din afara careului în minutul 85, spre stupoarea fanilor nerazzurri.

În cele din urmă, atacantul olandez a dat lovitura. Două minute mai târziu, vârful a înscris după o pasă venită de la Koke.

Chiar la ultimele faze din prelungiri, Riquelme a ratat ocazia uriașă de a face 3-1, scor care i-ar fi calificat pe spanioli direct în sferturi.

Partida a continuat în extra time, acolo unde Depay a fost din nou aproape de a înscrie, Sommer reținând cu mari emoții balonul deviat de atacantul olandez din interiorul careului.

Tabela a rămas intactă după cele două reprize suplimentare, astfel încât duelul avea să fie decis la loviturile de departajare.

După două execuții impecabile semnate de Calhanoglu și Depay, Oblak a parat lovitura trimisă de Alexis Sanchez, urmând ca Sommer să îl blocheze pe Saul Niguez. Goalkeeperul sloven al spaniolilor l-a blocat apoi și pe Klaasen.

Riquelm, Coreea și Acerbi au transformat cu succes apoi pentru echipele lor, pentru ca golgheterul Lautaro Martinez să o îngroape efectiv pe Inter cu o execuție care a lăsat de dorit.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform
Echipele de start
Echipele de startFlashscore

Dortmund - PSV 2-0 (rezultat tur: 1-1)

Nemții au învins la diferență de 2 goluri și merg mai departe în sferturi. Pentru trupa lui Edin Terzic nu a fost însă deloc un meci ușor, PSV arătând în multe momente că poate fi extrem de periculoasă, chiar dacă duelul a avut loc pe Signal Iduna Park, casa celor de la Dortmund.

Startul de partidă a fost unul perfect pentru Dortmund. La meciul său cu numărul 2 în Liga Campionilor în acest sezon, Jadon Sancho a reușit să deschidă scorul încă din minutul 3 al întâlnirii cu PSV.

Extrema engleză a contorizat totodată primul său gol în competițiile europene în acest sezon.

În partea secundă, ambii portari au fost testați de Bakayoko și Fullkrug. Cel din urmă a trimis mingea în poartă și cu aproximativ 12 minute înainte de finalul timpului regulamentar, după o centrare venită de la veteranul Reus. VAR-ul a intervenit însă pentru a semnaliza o poziție de offside.

Kobel s-a dovedit a fi salvator pentru Dortmund, goalkeeperul elvețian reușind să salveze în fața lui Luuk de Jong.

Atacantul olandez a ratat o altă șansă uriașă în prelungiri, pentru ca Reus să înscrie pentru 2-0 chiar la ultima fază și să reducă orice emoție, profitând de o gafă majoră în apărarea oaspeților.