Ajax coboară pentru prima dată în istorie pe ultimul loc în Eredivisie, după înfrângerea cu PSV

Ajax se află acum la două puncte în spatele penultimei clasate, Utrecht, după ce a adunat doar cinci puncte în primele opt meciuri disputateAFP
Giganții olandezi de la Ajax au căzut duminică pe ultimul loc în Eredivisie, după ce au irosit un avantaj la pauză în partida pierdută cu 2-5 în fața celor de la PSV Eindhoven.

Campionii olandezi cu 36 de victorii, care l-au demis pe antrenorul Maurice Steijn la începutul acestei săptămâni înainte de a pierde cu Brighton în Europa League, au suferit a cincea înfrângere consecutivă în prima ligă olandeză pentru prima dată în istoria lor.

Ajax a decăzut treptat după plecarea fostului antrenor Erik ten Hag la Manchester United în 2022, iar în acest sezon s-a prăbușit pur și simplu.

"Ajax este acum pe ultimul loc în Eredivisie, cu doar cinci puncte mizerabile", se arată într-un comunicat pe site-ul clubului suporterilor lui Ajax.

"Asta doare foarte mult. Cu toate acestea, putem să tragem ceva nădejde din prima repriză de la Eindhoven. Jucătorii au arătat că pot într-adevăr să joace fotbal.

"Să sperăm că acest lucru ne va da puțină încredere în următoarele săptămâni, în care Ajax va trebui să iasă din subsol".

Branco van den Boomen i-a oferit lui Ajax un start perfect în primul meci de campionat sub conducerea interimară a lui Hedwiges Maduro, înainte ca Brian Brobbey să restabilească avantajul după ce Hirving Lozano egalase pentru PSV.

Dar ”lăncierii” au fost spulberați în a doua repriză pe Philips Stadion, prin golurile lui Luuk de Jong și Ismael Saibari la mai puțin de șapte minute de la reluare.

Internaționalul mexican Lozano a mai adăugat două pentru a-și completa hat-trick-ul.

Jucătorul lui PSV, Hirving Lozano, a marcat un hat-trick
Jucătorul lui PSV, Hirving Lozano, a marcat un hat-trickAFP

Ajax a mai fost învinsă cu 4-0 de rivala Feyenoord la începutul campaniei, într-un meci care a fost abandonat după 10 minute din repriza a doua, când fanii înrăiți ai lui Ajax au aruncat cu rachete de semnalizare pe teren, în condițiile în care echipa lor era condusă cu 3-0.

Meciul a fost încheiat câteva zile mai târziu, cu porțile închise.

Ajax se află acum la două puncte în spatele penultimei clasate, Utrecht, după ce a adunat doar cinci puncte din primele opt meciuri.

Clasamentul Eredivisie
Clasamentul EredivisieFlashscore

PSV are cinci puncte avans față de AZ Alkmaar în fruntea clasamentului.

Meciul dintre AZ și Nijmegen a fost abandonat în prelungiri, după ce atacantul lui Nijmegen, Bas Dost, s-a prăbușit pe teren și a fost scos pe targă.

Din fericire, el și-a recăpătat curând cunoștința și i-a salutat pe fani.