Ajax, pe loc de retrogradare. ”Lăncierii” au pierdut dramatic pe terenul lui UtrechtProfimedia
FC Utrecht a agravat problemele lui Ajax. Clubul a învins cu 4-3 echipa pregătită de antrenorul Maurice Steijn. Oscar Fraulo a marcat golul victoriei pentru formația gazdă în minutul 90. Cu puțin timp înainte, meciul fusese întrerupt pentru mai bine de 10 minute după ce suporterii lui FC Utrecht au aruncat din nou cu obiecte pe teren.

Ajax a suferit a patra înfrângere consecutivă în campionat și acum nu a reușit să câștige opt întâlniri în diferite competiții.

Vizitatorii din capitală s-au văzut conduși pe tabelă cu 2-0 după 48 de minute. Ryan Flamingo a adus-o pe FC Utrecht în avantaj în minutul 44, iar Mike van der Hoorn a semnat pentru 2-0.

Apoi, Ajax a avut nevoie de doar șapte minute pentru a egala din nou. Kristian Hlynsson, un talent de 19 ani din Islanda, a marcat de două ori.

Steven Bergwijn a dus-o pe Ajax în avantaj în minutul 65, din penalty (2-3), după un fault al lui Hugo Novoa asupra lui Brian Brobbey.

Replica lui FC Utrecht nu a întârziat însă să apară. Rezerva Jens Toornstra a marcat cel de-al treilea gol al echipei locale în minutul 71, iar Fraulo a stabilit scorul final în ultimele momente ale meciului.