U20: Victorie importantă obținută de tricolori în fața Angliei în Liga Elitelor

Cristian Mihai și Atanas Trică au adus victoria tricolorilor în duelul cu AngliaProfimedia
Tricolorii conduși de Costin Curelea au obținut un nou succes în cel de-al treilea meci disputat în Liga Elitelor U20, 2-0 în fața Angliei.

România U20 - Anglia U20 2-0

Micii tricolori au avut un start perfect de partidă pe Arcul de Triumf, acolo unde Cristian Mihai (UTA Arad) a deschis scorul în minutul 5 cu o execuție spectaculoasă de la aproximativ 16 metri.

Scarlett a avut apoi șansa de a aduce egalarea pentru englezi, însă șutul expediat de extremă la colțul lung nu a prins cadrul porții lui Robert Popa (FC U Craiova 1948).

Câteva minute mai târziu, Alexandru Musi cade în careu după un contact cu portarul Goodman și obține o lovitură de la 11 metri pentru România. Astfel, în primul sfert de oră, tricolorii aveau deja 2-0, după ce Atanas Trică și-a asumat răspunderea executării loviturii de pedeapsă și a transformat fără mari emoții.

Până la pauză, englezii au irosit alte două mari șanse prin Burstow, care a nimerit bara transversală, și prin Scarlett, care a ratat un penalty în finalul primei părți, în urma unui fault comis de Szilagyi (Dorogi) în interiorul careului.

În partea secundă, gazdele au menținut rezultatul, Popa blocându-l pe Devine, în vreme ce Gore a irosit și el o ocazie pentru englezi. În prelungiri, goalkeeperul României a scos un șut bun trimis de Webster.

Acest succes îi face lideri pe tricolorii lui Costin Curelea în Liga Elitelor, acolo unde România ocupă prima poziție după primele 3 runde, cu 6 puncte.

Clasament Elite League U20
Clasament Elite League U20Flashscore

În următoarea etapă, naționala noastră va întâlni echipa Norvegiei, pe 16 octombrie, de la ora 15:00.