România U20 a debutat cu o victorie la Elite League U20

România U20 a debutat cu o victorie
România U20 a debutat cu o victorie Flashscore
Naționala României U20 a învins cu 2-0 reprezentanta similară a Cehiei, în prima partidă din cadrul Elite League U20, competiție la care participă 8 reprezentative de pe continent.

România U20 - Cehia U20 2-0

Joi, la debutul lui Costin Curelea ca selecționer, România U20 a învins cu 2-0 Cehia, într-o partidă desfășurată la Târgoviște.

Debutul partidei a aparținut oaspeților, care au avut câteva ocazii bune de a marca, însă portarul FC U Craiova 1948, Robert Popa, a reușit să păstreze tabela intactă. În minutul 35, Radaslavescu a făcut o preluare bună și a șutat puternic din voleu, mingea intrând în poartă cu toată opoziția portarului advers. În repriza secundă, Doru Andrei este faultat la marginea careului mare și tot el execută perfect lovitura liberă, ducând scorul la 2-0.

În următoarea partidă, România Under 20 va juca în deplasare, cu Portugalia U20

Elite League U20 este o competiție amicală la care România participă pentru al treilea an consecutiv. Participantele la competiție sunt: Italia, Anglia, Germania, Portugalia, Polonia, Norvegia, România și Cehia.

Lot România U20

Portari: Robert Popa (U Craiova 1948), Ștefan Lefter (Corvinul Hunedoara), David Dincă (CSM Slatina)

Fundași: Sergiu Pîrvulescu (Gloria Buzău), Tony Strata (Ajaccio FC / Franța), Gabriel Dănuleasă (Farul Constanța), Sergiu Rimovecz (CSM Reșița), Dorin Pop (Corvinul Hunedoara), Alexandru Șuteu (FC Unirea Dej), Robert Sălceanu (Gloria Buzău), Ștefan Duțu (CS Afumați)

Mijlocași: Aurelian Ciuciulete (FC Unirea Dej), Tudor Lucaci (CFR Cluj), Cristian Mihai (UTA Arad), Szabolcs Szilagyi (Vasas Budapesta / Ungaria), Eduard Radaslavescu (FCSB), Alin Boțogan (Chindia Târgoviște), Andres Sfaiț (US Salernitana / Italia), Alexandru Musi (ACS Petrolul 52), Doru Andrei (FC Voluntari), Ștefan Bodișteanu (Oțelul Galați)

Aracanți: Atanas Trică (Universitatea Craiova), Ionuț Cojocaru (ACS Petrolul 52)