Seară magică pentru Moruțan: gol în poarta lui Fenerbahce și calificare în semifinalele Cupei

Moruțan a deschis scorul pentru Ankaragucu în minutul 10
Moruțan a deschis scorul pentru Ankaragucu în minutul 10Profimedia
În sferturile de finală din Cupa Turciei, Ankaragucu, echipa la care este legitimat internaționalul român Olimpiu Moruțan (24 de ani), a învins-o cu 3-0 pe Fenerbahce.

Ankaragucu - Fenerbahce 3-0

Dacă în campionat au o misiune grea, Ankaragucu ajungând la 5 partide fără succes și fiind la un singur punct distanță de zona roșie, Moruțan și colegii săi reușesc un parcurs de vis în Cupa Turciei.

Pe Eryaman Stadium, mijlocașul român a deschis balul după primele 10 minute de joc. Șutul expediat de Moruțan din marginea careului a fost deviat de coechipierul Guneren și s-a transformat într-un gol de toată frumusețea pentru gazde, portarul Egribayat nemaiavând șansă după ce balonul s-a oprit în vinclu.

După o jumătate de oră de joc, Ankaragucu și-a majorat avantajul în urma unei alte execuții care a venit din afara careului, de această dată autor fiind mijlocașul grec Anastasios Chatzigiovanis.

Coșmarul a continuat pentru Fenerbahce, după ce Garry Rodrigues a făcut 3-0 în minutul 89, la o fază la care a fost nevoie de intervenția VAR pentru ca reușita să fie validată.

Putea fi chiar mai rău pentru trupa lui Kartal, întrucât Mert Cetin a trimis și el mingea în plasă în minutul 70, însă reușita a fost anulată pentru o poziție de offside.

Moruțan a evoluat până în minutul 86, când românul a fost înlocuit cu Bassogog.

În faza semifinalelor, Ankaragucu o va întâlni pe învingătoarea dintre Beșiktaș și Konyaspor.