Moruțan înscrie în minutul 90+11! Calificare dramatică pentru Ankaragucu în Cupa Turciei

Olimpiu Moruțan a ajuns la cea de-a patra reușită în toate competițiile pentru Ankaragucu în acest sezonX / Ankaragucu
Ankaragucu, echipa la care este legitimat mijlocașul român Olimpiu Moruțan (24 de ani), a învins-o în șaisprezecimile Cupei Turciei pe Rizespor cu scorul de 3-1.

Ankaragucu - Rizespor 3-1

Calificarea în faza optimilor a fost obținută într-un mod realmente dramatic de Ankaragucu, având în vedere că toate cele 4 goluri ale partidei au fost marcate în repriza secundă.

Gazdele au deschis scorul prin Guneren în minutul 57, care a finalizat la capătul unui corner.

Cu doar 6 minute înainte de finalul timpului regulamentar, Pala a adus egalarea pentru oaspeți cu o execuție frumoasă de la distanță.

Prelungirile au oferit însă un adevărat spectacol, după ce Ankaragucu a beneficiat de două lovituri de pedeapsă. Ambele penalty-uri au fost transformate: mai întâi, Cigerci, în minutul 90+7.

La trei minute distanță, gazdele au punctat din nou, tot de la punctul cu var. Olimpiu Moruțan, integralist în această partidă, a închis tabela în minutul 90+11 al întâlnirii.

Pentru mijlocașul român a fost cea de-a patra reușită în toate competițiile în acest sezon.