Frații Williams o duc pe Bilbao în finala Copa del Rey! Succes categoric în fața lui Atletico

Inaki Williams sărbătorește alături de fratele său, Nico Williams
Inaki Williams sărbătorește alături de fratele său, Nico WilliamsAFP
Golurile din prima repriză ale fraților Inaki și Nico Williams i-au adus victoria categorică celor de la Athletic Bilbao, scor 3-0 (4-0 la general) în fața lui Atletico Madrid, în cadrul semifinalelor Copa del Rey.

Bilbao a condus cu 1-0 din prima manșă de la Madrid și a dublat rapid acest scor, când Inaki Williams a fost servit de fratele său mai mic pentru a modifica pentru prima dată tabela.

Cu trei minute înainte de pauză, rolurile s-au inversat, Inaki oferind o pasă de gol pentru Nico Williams și asigurându-le bascilor un avantaj de trei goluri.

Gorka Guruzeta, care a marcat deja de 10 ori în La Liga în acest sezon, a adăugat un al treilea gol imediat după ora de joc pentru a pecetlui o victorie la scor de neprezentare pentru gazde.

Bilbao este a doua cea mai titrată echipă din istoria Cupei del Rey, cu 23 de titluri, după cele 31 ale Barcelonei, cel mai recent fiind cel din 2020-21.

Spectacolul de la La Cartuja din Sevilla, pe 6 aprilie, va fi a 40-a finală și prima împotriva câștigătorilor din 2003, Real Mallorca, care a trecut de Real Sociedad la penalty-uri la începutul săptămânii.