VIDEO. Gafă monumentală făcută de colegul lui Horațiu Moldovan, Jan Oblak

Atletico Madrid - Athletic Bilbao 0-1
Atletico Madrid - Athletic Bilbao 0-1Profimedia
Athletic Bilbao a reușit performanța supremă de a o învinge pe Atlético Madrid chiar la ea acasă, în prima manșă a semifinalei din Copa del Rey, grație unui gol reușit de Berenguer în prima repriză.

Atletico Madrid a pierdut acasă, scor 1-0, împotriva echipei Athletic Bilbao, într-un meci în are Horațiu Moldovan a fost doar rezervă. Românul înă nu și-a făcut debutul pentru trupa lui Simeone.

Chiar și așa, în timpul meciului, rivalul său, Jan Oblak, a comis o gafă uriașă în repriza a doua, în minutul 62. Portarul sloven a respins un șut din afara careului direct în față, dar a avut noroc. Villalibre a fost pe fază, dar jucătorul a ratat de la câțiva metri, iar scorul a rămas 1-0 în favoarea Athletic Bilbao. Încă de la început meciul a fost echilibrat, cu faze la ambele porți, însă fără ocazii uriașe. Echilibrul a fost rupt în minutul 22, când Prados a fost faultat în careu de Reinildo, iar arbitrul nu a ezitat să acorde penalty pentru Bilbao.

Berenguer a executat lovitura de la 11 metri și a marcat fără emoții în colțul din dreapta portarului. Oblak a sărit în parte opusă. La rândul lor, jucătorii de la Atletico au încercat să răspundă, dar fără rezultat.