Barcelona trece cu emoții în Cupa Spaniei de o echipă din liga a patra

Robert Lewandowski sărbătorește un gol împreună cu Fermin Lopez și Vitor Roque
Robert Lewandowski sărbătorește un gol împreună cu Fermin Lopez și Vitor RoqueAFP
Catalanii au învins în Cupa Regelui cu 3-2 pe Barbastro, o formație din liga a patra spaniolă și s-au calificat în optimile competiției.

Formația antrenată de Xavi Hernandez a deschis scorul în minutul 18 prin Fermin Lopez.

1-0 a fost scorul pauzei după o repriză în care Barcelona nu a forțat.

Catalanii au marcat din nou în a doua repriză prin Raphinha în minutul 51.

Surprinzător, gazdele au redus din diferență prin De Mesa Garrido, în minutul 60, dar, campioana Spaniei a mai punctat încă o dată pe final, prin Robert Lewandowski, din penalty, în minutul 88.

Scorul final a fost stabilit de gazde, care au mai marcat încă o dată prin Prat, în prelungiri, tot din lovitură de la 11 metri.

Sâmbătă, Real Madrid, Atletico Madrid și Alaves și-au asigurat prezența în faza următoare a competiției.