Barcelona, eliminată de Athletic Bilbao din Cupa Regelui. Xavi: "Barca are un viitor mare"

Bascii merg în semifinalele Cupei Spaniei
Bascii merg în semifinalele Cupei SpanieiAFP
Inaki Williams (29 de ani) s-a întors din Africa pentru a înfrunta Barcelona în Copa del Rey și a trimis-o pe Athletic Bilbao în semifinale, marcând un gol crucial în victoria cu 4-2 din prelungiri, miercuri.

Atacantul ghanez a jucat pentru țara sa, dar s-a întors pentru a ajuta Athletic să învingă campioana Spaniei și să pună și mai multă presiune pe antrenorul Xavi Hernandez.

Athletic a lovit în primul minut prin Gorka Guruzeta, dar Barcelona a întors meciul cu golurile lui Robert Lewandowski și a starului de 16 ani Lamine Yamal.

Oihan Sancet a marcat în debutul reprizei secunde pentru a duce meciul în prelungiri, iar apoi l-a servit pe Inaki Williams pentru a-i aduce pe basci în avantaj.

Fratele său, Nico Williams, a înscri ultimul gol al partidei, iar scorul final a fost de 4-2 în favoarea echipei Athetlic Bilba.

După ce Barca a primit o lecție de fotbal din partea echipei Real Madrid în finala Supercupei Spaniei, Xavi a recunoscut că echipa trebuie să câștige un trofeu în acest sezon.

Principalele statistici ale meciului
Principalele statistici ale meciuluiFlashscore

Cu toate acestea, în ciuda faptului că a fost dezamăgit de rezultat, Xavi a fost mândru de tinerii echipei, adolescenții Lamine Yamal, Pau Cubarsí, Hector Fort și Marc Guiu, evoluând în partida cu Bilbao.

"Toți antrenorii de la marile cluburi vor să câștige de trofee. Cu toate acestea, sunt mândru de modul în care am jucat împotriva unei echipe mari până la final, în special jucătorii tineri", a declarat Xavi la conferința de presă de după meci.

"Jucăm cu copii. Echipa este mică. La asta mă refer când spun că suntem în construcție. Cred că acesta este începutul a ceva mare. Fie că sunt aici sau nu, Barça are un viitor mare.

Există un proiect foarte bun, nu în ceea ce mă privește pe mine ca antrenor, ci în ceea ce privește o generație foarte bună care va veni. Cubarsí, Fort, Lamine, Guiu și mulți alți jucători ... Fermín López.

Cred că este începutul a ceva mare, dar trebuie să muncim din greu și trebuie să câștigăm", a spus Xavi.