Barcelona câștigă în Cupă, dar ”Unioniștii” au părăsit cu fruntea sus duelul cu catalanii

Jucătorii Barcelonei se felicită pentru marcarea unui gol
Jucătorii Barcelonei se felicită pentru marcarea unui golAFP
Barcelona s-a impus cu 3-1 pe terenul celor de la Unionistas în optimile de finală ale Cupei Spaniei, însă echipa de liga a treia a lăsat o impresie foarte frumoasă.

O Barcelona chinuită de jocul slab din ultimele luni s-a văzut condusă de gazde la scurt timp după trecerea primei jumătăți de oră (31), gol care părea să adune și mai mulți nori negri asupra băncii tehnice a lui Xavi.

Ferran Torres a readus o oarecare stare de normalitate chiar înainte de pauză (45), în actul secund catalanii fiind nevoiți să apeleze la armele grele: Lewandowski, Gundogan și Pedri, însă golul a venit mai întâi de la un fundaș.

Kounde a făcut 2-1 în minutul 69, înainte ca Balde să risipească orice urmă de îndoială patru minute mai târziu.

Barcelona obține astfel o calificare destul de ștearsă în sferturile de finală ale competiției și așteaptă tragerea la sorți pentru a-și afla viitoara adversară.