Argentina și Brazilia au pierdut în preliminariile pentru Cupa Mondială. Messi nu și-a salvat echipa

Messi, dezamăgit după înfrângerea cu Uruguay
Messi, dezamăgit după înfrângerea cu UruguayProfimedia
Este abia a doua oară în istorie când giganții fotbalului sud-american pierd în aceeași zi o partidă în preliminariile pentru Campionatul Mondial.

Pentru prima oară din 9 octombrie 2015, Argentina și Brazilia au pierdut în aceeași zi în preliminariile pentru Campionatul Mondial.

În urmă cu 8 ani, Chile învingea Brazilia cu 2-0, iar Argentina pierdea pe teren propriu cu același scor în fața Ecuadorului.

Cu Lionel Messi integralist, Argentina  a fost învinsă acasă de Uruguay cu 2-0, în timp ce reprezentativa selecao a cedat în Columbia, scor 1-2.

”Pumele” înregistrează prima înfrângere după ce au cucerit Cupa Mondială în Qatar.

Formația lui Scaloni a fost în controlul jocului în bună parte și și-a creat ocaziile mai periculoase, dar oaspeții au fost cei care au punctat prin Araujo și Darwin Nunez.

Ultimul gol a semănat cu faza din finalul Cupei Mondiale, când Emi Martinez l-a închis perfect pe Kolo Muani.

De această dată, vârful lui Liverpool a găsit plasa porții.

Argentina venea după 14 meciuri fără înfrângere, iar în ultimele 8 dispute nu primise gol.

Ultima formație care o învisese a fost Arabia Saudită, care producea șocul în Qatar, impunându-se cu 2-1 în primul meci din grupă.

Brazilia, dublu șoc

Brazilia a suferit al doilea eșec la rând în preliminariile CM, după ce în octombrie cedase cu 2-0 tot în fața Uruguay-ului.

De această dată, formația selecao a început perfect, deschizând scorul prin vedeta lui Arsenal, Martinelli, dar Luis Diaz a reușit o dublă în ultimul sfert de oră, întorcând rezultatul.

Pe lângă înfrângere, Brazilia a mai suferit o pierderea grea: Vinicius s-a accidentat în prima repriză.

"Cred că e la fel ca ultima dată. Am fost lovit în aceeași zonă, dar disconfortul major a apărut la câteva minute mai târziu", a spus Vinicius, care a ratat startul de sezon pentru Real Madrid din cauza unei accidentări.

Luis Diaz a adus o victorie uriașă pentru Columbia, iar golurile sale au fost cu atât mai importante cu cât în tribune s-a aflat tatăl său, care a fost răpit de curând și eliberat.

Atacantul lui Liverpool a devenit al 6-lea jucător din istorie care reușește o dublă contra Braziliei, în preliminariile CM.

Ultimul care înscrisese de două ori în poarta selecao fusese Humberto Suazo (Chile), în 2009.

Partida din această noapte a consemnat și debutul lui Endrick la naționala Braziliei.

El a devenit al 4-lea cel mai tânăr jucător din istorie care îmbracă tricoul carioca, după Pele, Edu și Coutinho.

După 5 etape disputate din preliminariile pentru Campionatul Mondial, Argentina rămâne lider, cu 12 puncte.

Brazilia a coborât pe 5, cu doar 7 puncte acumulate în 5 partide.