Brazilia pierde cu Uruguay, în timp ce Messi reușește dubla pentru Argentina

Uruguay - Brazilia 2-0 / Peru - Argentina 0-2
Uruguay - Brazilia 2-0 / Peru - Argentina 0-2AFP
Darwin Nunez și Nicolas de la Cruz au marcat pentru Uruguay, echipă care a reușit o victorie cu 2-0 în fața Braziliei. Neymar a fost nevoit să iasă în finalul primei reprize, deoarece a suferit o accidentare gravă la genunchi. De cealaltă parte, Argentina a învins Peru, scor 2-0, iar Messi a fost autorul unei duble.

Uruguay - Brazilia 2-0

Nunez a deschis scorul în minutul 42 cu o lovitură de cap din plonjon. Seara Braziliei s-a înrăutățit două minute mai târziu, când Neymar a căzut la pământ după ce s-a luptat pentru o minge cu De la Cruz.

Vizibil afectat, Neymar a părăsit terenul pe o targă după ce a primit îngrijiri timp de câteva minute.

Surse din cadrul Federației braziliene de fotbal au declarat că atacantul a suferit o accidentare severă la genunchiul stâng și că va fi supus unor teste pentru a se stabili dacă există leziuni ale ligamentelor.

"Să sperăm că nu este nimic grav", a declarat căpitanul Braziliei, Casemiro, la televiziunea Globo.

"Este un jucător important pentru noi, ținem foarte mult la el. A suferit mult din cauza accidentărilor și când începe să-și revină la formă mult așteptată se accidentează din nou".

Uruguayul a rămas la conducere și după pauză, iar De la Cruz a mărit avantajul gazdelor cu un șut din apropiere în minutul 77.

A fost prima victorie a Uruguayului în fața Braziliei din 2001.

Brazilia a încheiat meciul fără niciun șut pe poartă și a suferit prima înfrângere într-un meci de calificare la Cupa Mondială din 2015, după ce a avut 37 de meciuri fără înfrângere.

Peru - Argentina 0-2

De cealaltă parte, Argentina a reușit să învingă Peru grație a două goluri marcate de starul Lionel Messi.

Două goluri marcate de Messi în prima repriză au fost suficiente pentru ca Argentina să obțină o victorie facilă cu 2-0 în fața unei echipe a statului Peru pe Estadio Nacional de Lima, continuând astfel seria perfectă a echipei antrenate de Scaloni.

Jucătorul celor de la Inter Miami a reușit să deschidă scorul încă din minutul 32, iar 10 minute mai târziu, în minutul 42, Leo Messi a reușit să înscrie pentru 2-0.