Bergodi, încântat de prestația elevilor săi: "Asta vreau să văd de la băieți"

FC Botoșani - Rapid București 1-3
FC Botoșani - Rapid București 1-3Profimedia
Echipa lui Bergodi a reușit să treacă ușor de FC Botoșani, în Cupa României, scor 3-1.

Imediat după meci, antrenorul din Giulești a oferit câteva declarații.

„Oricum cred că am meritat această victorie, băieții au jucat un meci important. Cine a jucat mai puțin astăzi a fost în primul 11. Mă bucur pentru toți, am făcut primele 25 de minute foarte bune. În a doua repriză am riscat, portarul a apărat foarte bine.

Îi felicit, e o victorie importantă aici la Botoșani. Au fost contre între jucători, e normal. E bine oricum că echipa e rea în sensul bun al cuvântului. A fost agresivă, am jucat și un fotbal plăcut, am dat trei goluri și am avut foarte multe ocazii. Mă bucur, asta vreau să văd de la băieți.

În acest an duce în Europa League, în preliminarii. E important, e un drum mai scurt pentru a ajunge. Vom vedea, ne gândim mai încolo. Dar era foarte, foarte important să câștigăm la Botoșani. Am avut această deplasare lungă, nu e ușor. Avem un meci greu la Hermannstadt”, a spus Cristiano Bergodi, la finalul partidei.

Dan Alexa, antrenor Botoșani: "Ocazii aparent identice"

„Cred că analiza meciului e foarte simplă. Ocazii aparent identice. Ei au dat gol, noi am ratat. Cornere, am avut multe. Am ratat la 0-2 o ocazie imensă, la 0-1 o ocazie imensă. Contraatacul s-a transformat în 0-3.

Cred că asta a făcut diferența. În momentele importante nu am reușit să dăm gol. Dar, felicit Rapidul. E o echipă foarte bine organizată, cu jucători de calitate. În rest, mai mult decât rezultatul, mă îngrijorează accidentările. Nu aveam voie să avem doi accidentați după jocul ăsta.

Trebuie să înscriem, să dăm goluri. Avem nevoie de gol și cam asta e. Casap e un jucător bun, mă bucur că a venit. E în urmă cu pregătirea. Mă bucur pentru el, e un jucător cu caracter frumos. E un campion. Sper să ne ajute.

Până știm exact diagnosticul lui Florescu... Drole va sta câteva săptămâni”, a spus Dan Alexa după meci.