Surpriză neașteptată la Cupa Asiei! Iordania elimină Coreea de Sud și ajunge în marea finală

Coreea de Sud pierde cu 2-0 în fața Iordaniei în semifinala Cupei Asiei
Coreea de Sud pierde cu 2-0 în fața Iordaniei în semifinala Cupei AsieiAFP
În semifinala disputată marți pe Ahmad bin Ali Stadium din Al Rayyan, Qatar, Iordania s-a impus cu 2-0 în fața Coreei de Sud, formație considerată favorită la câștigarea trofeului.

Iordania - Coreea de Sud 2-0

Son și compania au trăit un adevărat șoc la Cupa Asiei. Coreea de Sud, considerată una din marile favorite la câștigarea trofeului, a suferit o înfrângere în semifinala disputată la Al Rayyan în fața Iordaniei, calificată în premieră în marea finală.

Statistici
StatisticiFlashscore

Golurile au venit în repriza secundă, după ce la pauză tabela arăta o remiză albă. În minutul 53, iordanienii au profitat de o greșeală în apărarea adversă și au transformat prin Al Naimat, care l-a învins pe Jo cu o execuție spectaculoasă.

La distanță de 13 minute, sud-coreenii aveau să trăiască un adevărat șoc, după ce Iordania își dubla avantajul, după o cursă de senzație semnată de Al-Tamari.

Miercuri (7 februarie), va avea loc cealaltă semifinală, între Iran și Qatar.