Cupa Asiei: Remiză spectaculoasă cu gol marcat în minutul 105 între Coreea de Sud și Malaezia

Son Heung-Min din Coreea de Sud marchează al treilea gol al echipei sale din penaltyReuters
Coreea de Sud a terminat pe locul al doilea în grupa sa din Cupa Asiei, după ce o remiză spectaculoasă înregistrată joi cu Malaezia, scor 3-3, cu un gol egalizator înscris în minutul 15 al timpului adițional. Tot în Grupa E, Bahrain a terminat pe primul loc, după e a învins-o cu 1-0 pe Iordania, ocupanta locului 3.

Bahrainul s-a clasat în fruntea Grupei E cu șase puncte, grație golului marcat de Abdulla Yusuf Helal (min 54), în timp ce Coreea de Sud a terminat cu cinci puncte, la capătul unei partide spectaculoase. Iordania a terminat pe locul al treilea cu patru puncte și s-a calificat, de asemenea, ca una dintre cele mai bune echipe clasate pe locul al treilea.

Coreea de Sud va aștepta să vadă cu cine va juca în optimi, iar selecționerul Jurgen Klinsmann a declarat că nu a terminat în mod deliberat pe locul al doilea pentru a evita o confruntare titanică cu Japonia, ocupanta locului al doilea din Grupa D, adăugând că este supărat pentru acest rezultat.

"Nu am vrut să evităm Japonia, cu siguranță nu a fost planul nostru să primim trei goluri astăzi. Am vrut să trecem pe primul loc, acesta a fost obiectivul nostru", a declarat Klinsmann reporterilor.

"Malaezia a jucat cu multă inimă și trebuie să le dăm credit, dar ar fi trebuit să câștigăm acest meci".

Coreea de Sud a deschis scorul în minutul 21, când Jeong Woo-Yeong a marcat cu capul după un corner. Inițial, golul nu a fost acordat, deoarece portarul Malaeziei, Syihan Hazmi, a părut că a respins balonul de pe linie înainte ca VAR să confirme că aceasta a trecut linia de pedeapsă.

Cu toate acestea, Malaezia a egalat în minutul șase din cea de-a doua repriză, când a recuperat mingea în treimea adversă, înainte ca Faisal Halim să înscrie dintr-o poziție dificilă.

Malaezia a preluat conducerea 11 minute mai târziu, când Arif Aiman a fost faultat în careu de Seol Young-Woo și a primit un penalty după o verificare VAR. Tot atacantul a punctat din 11 metri, Malaezia fiind pentru prima dată în avantaj.

"Cu deciziile VAR, putem să stăm și să discutăm despre asta toată ziua. Nu este în mâinile și sub controlul nostru, arbitrul a luat deciziile", a declarat sud-coreeanul Son Heung-Min.

"Evident, poți să argumentezi sau să pui la îndoială decizia, dar trebuie să le respectăm decizia. Ei au ecrane și se pot uita înapoi".

Clasamentul final al Grupei E
Clasamentul final al Grupei EFlashscore

Dramă târzie

Dar meciul a avut parte de un dramatism târziu, când Lee Kang-In a restabilit egalitatea în minutul 83, când lovitura sa liberă la colțul scurt i-a creat probleme portarului Hazmi, devierea acestuia ducând la un autogol.

Coreea de Sud a obținut un penalty în prelungiri, cu o altă verificare VAR, după ce arbitrul a considerat că Oh Hyeon-Gyu a fost faultat atunci când a fost prins între doi apărători în timp ce se lupta pentru minge, iar Son a fost cel care a transformat din penalty.

Chiar la ultima fază a meciului, în minutul 15 al timpului de odihnă, Romel Morales a egalat la celălalt capăt al terenului, declanșând o sărbătoare nebună în rândul fanilor malaezieni care se aflau în spatele porții.

"Pentru noi, este un rezultat fantastic. Felicitări tuturor fanilor malaezieni, apreciez sprijinul pe care l-am avut. Sunt recunoscător tuturor jucătorilor pentru ceea ce au făcut", a declarat antrenorul sud-coreean al Malaeziei, Kim Pan-gon.

Sayed Baqer din Bahrain în acțiune cu Ali Olwan din Iordania
Sayed Baqer din Bahrain în acțiune cu Ali Olwan din IordaniaReuters

În cealaltă partidă, Bahrainul a marcat golul victoriei în urma unui contraatac în prima repriză, când Helal a sprintat încă de la centrul terenului și l-a învins pe portar cu un șut din afara suprafeței de pedeapsă.

Bahrain va juca împotriva Japoniei în runda următoare, în timp ce Iordania va aștepta, de asemenea, să își afle adversara din optimi.