Son, "devastat", își cere scuze după ce Coreea de Sud a fost eliminată din Cupa Asiei

Son și-a cerut scuze fanilor coreeni
Son și-a cerut scuze fanilor coreeniProfimedia
Son Heung-min și-a cerut scuze și s-a declarat "devastat" după ce Coreea de Sud a fost eliminată din Cupa Asiei cu o înfrângere uluitoare, marți, în semifinale, cu 2-0, în fața Iordaniei, formație care ajunge astfel în premieră în marea finală.

Coreenii își propuneau să câștige turneul pentru prima dată din 1960, dar nu au reușit să înregistreze nici măcar un singur șut pe poartă împotriva unei echipe iordaniene clasate cu 64 de locuri sub ei în lume.

Vedeta lui Tottenham, Son, a declarat că echipa sa a fost emoționată și "nu a vrut să facă o greșeală".

"Foarte dezamăgitor, devastat de acest rezultat", a declarat căpitanul de 31 de ani pentru beIN Sports.

"Iordania are o călătorie uimitoare la acest turneu. O merită, au luptat până la sfârșit.

"Pentru noi a fost o seară foarte dezamăgitoare".

Klinsmann, consolându-l pe Son
Klinsmann, consolându-l pe SonAFP

Coreea de Sud a fost la un pas de eliminare în două rânduri, dar a supraviețuit după ce a marcat goluri de egalitate în prelungirile celor 90 de minute, chiar la ultimele faze de joc.

De data aceasta, nu au avut replică când Yazan Al-Naimat și Mousa Al-Tamari au adus o bucurie neașteptată Iordaniei în a doua repriză, oamenii lui Jurgen Klinsmann părând rareori capabili să înscrie.

Iordania a ajuns pentru prima dată în finală și va înfrunta sâmbătă Iran sau Qatar pentru titlu.

”Nu este timp pentru regrete”

Son a declarat că Coreea de Sud trebuie să "învețe din aceste greșeli".

"Trebuie să privim înainte, nu este timp pentru regrete", a spus el.

"Acum trebuie să mă întorc la clubul meu și să fiu pregătit pentru restul sezonului".

Son a marcat trei goluri la acest turneu - două din penalty și unul din lovitură liberă în prelungiri, care le-a adus victoria sud-coreenilor în sferturile de finală împotriva Australiei.

Atacantul și-a cerut scuze fanilor coreeni, spunând că îi pare "teribil de rău că nu ne-am ridicat la înălțimea așteptărilor lor".

"Voi încerca să devin mai bun ca jucător și, de asemenea, să ajut echipa noastră națională să facă următorul pas", a declarat el reporterilor.