Qatar își începe apărarea titlului în Cupa Asiei cu o victorie confortabilă în fața Libanului

Qatar este gazda turneului
Qatar este gazda turneului AFP
Gazda Cupei Asiei, Qatar, și-a început apărarea titlului cu o victorie cu 3-0 în fața Libanului, vineri, în debutul turneului, cu o dublă a valorosului său conducător de joc Akram Afif și un gol al lui Almoez Ali.

În urma unei ceremonii de deschidere strălucitoare, la care a participat și conducătorul Qatarului, șeicul Tamim bin Hamad al-Thani, pe stadionul Lusail, cei doi atacanți au furat spectacolul pentru a începe turneul cu trei puncte în buzunar pentru gazde.

Qatarului i-a fost anulat un prim gol pentru ofsaid, dar după o perioadă de dominare, Afif a reușit în cele din urmă să deschidă scorul înainte de pauză, când a profitat de o lansare a lui Ali în careu și a făcut 1-0.

Ali, cel mai bun marcator al ediției din 2019, a dublat apoi avantajul în minutul 56, când a trimis cu capul în plasă centrarea lui Mohammed Waad de pe flancul stâng.

Evaluarea jucătorilor Qatar - Liban
Evaluarea jucătorilor Qatar - LibanFlashscore

Libanul a avut momentele sale pe contraatac pentru a le da speranțe fanilor săi din deplasare, dar Afif a pecetluit victoria în minutele de prelungire, când a profitat de o degajare greșită și a accelerat cu ușurință pe lângă o apărare libaneză obosită, înainte de a face 3-0.

Consultați toate statisticile meciului cu Flashscore.