Japonia învinge Indonezia și se califică în optimi la Cupa Asiei / Irak, lider în Grupa D

Japonia a învins cu 3-1 Indonezia
Japonia a învins cu 3-1 Indonezia Reuters
Japonia a învins miercuri Indonezia cu 3-1 în ultimul meci din Grupa D a Cupei Asiei, pentru a-și garanta o clasare între primele două echipe și a se califica în optimi, în timp ce Irakul a terminat pe primul loc cu maximum de puncte, după ce a obținut o victorie cu 3-2 în fața Vietnamului cu un gol în minutul 102.

Japonezul Ayase Ueda a marcat de două ori pentru echipa lui Hajime Moriyasu, care a terminat pe locul al doilea cu șase puncte, în timp ce irakianul Aymen Hussein a ajuns în fruntea clasamentului marcatorilor turneului după ce a reușit și el o dublă.

Japonia a preluat conducerea cu 1-0, când a obținut un penalty în minutul 2, după ce Ueda a fost faultat în careu de Jordi Amat, lovitura de pedeapsă fiind acordată după o verificare VAR. Același Ueda și-a asumat răspunderea pentru executarea loviturii de pedeapsă și a transformat cu succes.

Japonia și-a dublat avantajul atunci când Ritsu Doan a trimis o pasă în careul de șase metri care l-a găsit pe Ueda într-o poziție favorabilă, atacantul lui Feyenoord înscriind din nou. Ueda a fost fără îndoială omul meciului pentru niponi, tot de la el venind și reușita cu numărul trei a japonezilor. Atacantul a forțat un autogol în minutul 87, prin Justin Hubner, stoperul încercând să-i blocheze șutul.

Japonezul Ayase Ueda a reușit o dublă
Japonezul Ayase Ueda a reușit o dublăReuters

Indonezia a marcat un gol de consolare în timpul adițional, când Japonia nu a reușit să respingă balonul din propria jumătate, iar mingea a ajuns la Sandy Walsh la bara a doua, unde a finalizat pentru primul său gol internațional.

În celălalt meci din Grupa D, Vietnamul a preluat conducerea chiar înainte de pauză, când Bui Hoang Viet Anh a marcat dintr-o fază fixă. Repriza nu a fost terminată însă prea bine de vietnamezi, după ce Khuat Van Khang a fost eliminat pentru al doilea galben.

Irakul a egalat la două minute după reluare, când Rebin Sulaka a marcat cu capul din corner, înainte ca Hussein să înscrie cu o lovitură de cap în minutul 73.

Vietnamul a fost aproape de a fura un punct în timpul adițional, când Nguyen Quang Hai a egalat în minutul 91, dar Irakul a obținut un penalty care a fost transformat cu calm de Hussein în al 12-lea minut al timpului adițional.