Japonia a învins Vietnamul într-un thriller cu șase goluri la Cupa Asiei

Japonia a trebuit să își ridice nivelul în repriza a doua pentru a învinge VietnamulReuters
Japonia a venit din urmă și a învins Vietnamul cu 4-2 în meciul de debut din Grupa D a Cupei Asiei, într-o partidă palpitantă, duminică, pe stadionul Al Thumama, în care s-au marcat cinci goluri în prima repriză, Takumi Minamino reușind o dublă.

Japonia, cvadruplă campioană, care a câștigat ultima dată Cupa Asiei în 2011, a fost șocată când Vietnamul a preluat conducerea cu 2-1, înainte ca Samurai Blue să revină cu două goluri chiar înainte de pauză.

Rezistența inițială a Vietnamului din startul meciului a durat doar 10 minute înainte ca Japonia să înscrie, Minamino fiind la locul potrivit la momentul potrivit pentru a profita de o reluare și a ghida mingea printre o mulțime de jucători în plasă.

Dar Vietnamul a șocat Japonia cu un gol egalizator cinci minute mai târziu, la un corner, când Nguyen Dinh Bac a trimis o lovitură de cap care a trecut peste portar și a intrat în plasă la bara a doua.

Pe măsură ce meciul s-a deschis și ambele echipe și-au creat ocazii, Vietnamul a fost cea care a preluat conducerea dintr-o altă fază fixă, când Bui Hoang Anh a centrat cu capul la bara a doua, iar Pham Tuan Hai a reluat în poartă.

Golul a dat startul unei bucurii nebunești, iar antrenorul vietnamez Philippe Troussier, care nu este străin de Japonia, deoarece a condus-o către titlu în 2000, și-a permis un zâmbet ironic atunci când a condus cu 2-1.

Japonia - Vietnam - ratingurile jucătorilor
Japonia - Vietnam - ratingurile jucătorilorFlashscore

Dar nici avantajul lor nu a durat prea mult, Minamino marcând din nou înainte de pauză, când a fost lansat în careu de căpitanul Wataru Endo, iar mijlocașul de la AS Monaco a plasat un șut slab pe lângă portar.

Japonia și-a refăcut rapid avantajul chiar înainte de a intra la pauză, când Keito Nakamura a marcat un gol fantastic de la marginea careului, cu un șut în colțul scurt care a trecut de mâna întinsă a portarului.

Apoi, Japonia a scos meciul din mână când Ayase Ueda a marcat al patrulea gol în minutul 85, pecetluind cele trei puncte pentru echipa lui Hajime Moriyasu.

Consultați toate statisticile meciului cu Flahscore.