Japonia, eliminată de Iran în sferturile de finală ale Cupei Asiei

Iran s-a calificat în semifinale
Iran s-a calificat în semifinaleProfimedia
Selecționata Iranului a învins în extremis, cu scorul de 2-1, echipa Japoniei, cvadruplă campioană continentală, sâmbătă la Al-Rayyan (Qatar), în sferturile de finală ale Cupei Asiei la fotbal.

Iran - Japonia 2-1

Japonezii au deschis scorul în prim repriză a meciului de pe Education City Stadium, prin Hidemasa Morita (28), însă iranienii au egalat în repriza secundă, prin Mohammad Mohebi (55), iar apoi au dat lovitura în timpul adițional, prin Alireza Jahanbakhsh, care a transformat un penalty în minutul 90+6, acordat după un fault în careu comis de Ko Itakura asupra lui Hosssein Kanani.

Iranul, care nu reuşise să învingă Japonia în ultimii 19 ani, va juca în semifinale cu câştigătoarea partidei dintre Qatar, deținătoarea trofeului, şi Uzbekistan.

Statistici
StatisticiFlashscore

În cealaltă semifinală de la Cupa Asiei se vor înfrunta Iordania şi Coreea de Sud.

De menționat că naționala iraniană este neînvinsă în 16 meciuri disputate sub comanda selecționerului Amir Ghalenoei, numit în funcție în martie 2023.