Japonia învinge Bahrainul și ajunge în sferturile de finală ale Cupei Asiei

Japonia a controlat în întregime partida cu Bahrain
Japonia a controlat în întregime partida cu BahrainGetty Images via AFP
Japonia nu a avut probleme în a elimina Bahrainul în optimile de finală ale Cupei Asiei.

Bahrain - Japonia 1-3

Una dintre principalele candidate la câștigarea Cupei Asiei, Japonia, care nu a fost tocmai convingătoare în faza grupelor, a dat o replică bună în fața Bahreinului pentru a-și confirma locul în sferturile de finală.

Echipa niponă a dominat aproape în totalitate meciul și a reușit să deschidă scorul după o jumătate de oră. Ritsu Doan a trimis în plasă o minge care inițial a fost trimisă în bară de coechipierii săi.

Câteva minute mai târziu, mijlocașul lui Celtic, Reo Hatate, a ieșit accidentat și i-a lăsat locul lui Morita de la Sporting, care a făcut o figură bună.

Japonia a redus ritmul în repriza secundă, deși a avut în continuare cele mai mari ocazii de a înscrie.

Statistici
StatisticiFlashscore

Takefusa Kubo a făcut 0-2 la scurt timp după startul reprizei secunde (min 49), profitând de o deviere greșită a unui fundaș din Bahrain.

Adversarii au redus din diferență în urma unei acțiuni bizare între Sukuzi și Ueda, portarul japonez fiind creditat cu autogolul.

Ulterior, Ueda s-a revanșat și a închis tabela la 1-3 în urma unui contraatac. Minamino și Mitoma au mai avut câteva ocazii de a mări avantajul, dar echipa japoneză a sfârșit prin a gestiona meciul cu gândul la sferturile de finală. Echipa niponă va înfrunta învingătoarea din meciul dintre Iran și Siria.