Meciuri cu scoruri fluviu în preliminariile Cupei Mondiale din zona Asiei

Japonezul Ayase Ueda a marcat un hat-trick împotriva Myanmarului
Japonezul Ayase Ueda a marcat un hat-trick împotriva MyanmaruluiProfimedia
Japonia, Coreea de Sud și Australia au obținut victorii zdrobitoare în a doua etapă a preliminariilor Asiei pentru Cupa Mondială din 2026. Qatar a realizat scorul rundei, 8-1 cu Afganistan. Campania a început cu puține surprize și o avalanșă de goluri.

Japonezul Ayase Ueda a marcat un hat-trick, într-o partidă în care niponii au învins Myanmar cu 5-0, folosind în mare parte echipa a doua.

Antrenorul Hajime Moriyasu a ales să lase pe bancă mulți dintre cei mai buni jucători ai săi înainte de confruntarea mai dificilă din Grupa B cu Siria, marți, la Jeddah.

Australia a demolat cu 7-0  Bangladeshul în Grupa I.  Jamie Maclaren a venit de pe bancă și a marcat un hat-trick în repriza a doua.

Mitchell Duke a marcat și el două goluri în finalul primei reprize, iar Australia a surclasat locul 183 în clasamentul mondial, pe Stadionul Rectangular din Melbourne.

Între timp,sud-coreenii au marcat de patru ori în a doua repriză și au administrat un usturător 5-0 celor din Singapore , căpitanul Son Heung-min, starul lui Tottenham, fiind unul dintre marcatori.

Cho Gue-sung a adus echipa lui Jurgen Klinsmann în avantaj cu un minut înainte de pauză, iar Hwang Hee-chan a adăugat a doua reușită la patru minute de la reluarea partidei.

Son a marcat al treilea gol în minutul 63, înainte ca Hwang Ui-jo, din penalty, și Lee Kang-in, în finalul partidei, să consfințească victoria coreenilor în Grupa C.

Coreenii au fost urmați de China, care a învins Thailanda cu 2-1 la Bangkok, Wang Shangyuan reușind golul decisiv cu 16 minute înainte de final.

Iranul este liderul Grupei E, după ce dubla lui Sardar Azmoun din debutul meciului i-a ajutat să se impună cu 4-0 în fața Hong Kong-ului.

Ei sunt urmați la trei puncte distanță de Uzbekistan, care a învins Turkmenistanul cu 3-1.

Saleh Al Shehri a marcat de două ori pentru Arabia Saudită în victorua cu  4-0 împotriva Pakistanului în Grupa G, în timp ce Iordania a fost ținută la egalitate 1-1 de Tadjikistan.

Malaezia a obținut o victorie cu 4-3 în fața Kârgâzstanului în Grupa D, unde și Omanul s-a impus, obținând o victorie cu 3-0 în fața Taiwanului.

Vietnamul a învins gazdele din Filipine cu 2-0 în Grupa F, înainte ca Irakul să obțină o victorie confortabilă cu 5-1 în fața Indoneziei, în timp ce în Grupa H, Emiratele Arabe Unite s-au impus fără probleme cu 4-0 în fața Nepalului.

Almoez Ali a marcat de patru ori în victoria cu 8-1 a Qatarului asupra Afganistanului în Grupa A, iar India a fost mulțumită de reușita lui Manvir Singh în minutul 75 pentru victoria cu 1-0 în fața Kuweitului.

Coreea de Nord a jucat joi primul său meci internațional de seniori din ultimii patru ani și a pierdut cu 1-0 în fața Siriei la Jeddah, într-unul dintre ultimele meciuri ale rundei.