Arabia Saudită este în optimi la Cupa Asiei după ce a învins Kârgâzstanul, rămas în nouă oameni

Ali Lajami din Arabia Saudită în acțiune cu Ernist Batyrkanov din Kârgâzstan
Ali Lajami din Arabia Saudită în acțiune cu Ernist Batyrkanov din KârgâzstanReuters
Arabia Saudită a obținut cea de-a doua victorie la Cupa Asiei pe Națiuni, după ce a învins-o pe Kârgâzstan pe stadionul Ahmed bin Ali, într-un meci dezechilibrat din grupele Cupei Asiei, în care doi jucători kârgâzi au fost eliminați pentru faulturi imprudente.

Partida de pe stadionul Al Bayt a început extrem de rău pentru kirghizi, care au rămas în 10 oameni încă din minutul 9.

Akmatov a primit inițial cartonașul galben pentru o intrare dură cu piciorul sus, însă după analiza VAR a fost eliminat.

Arabia Saudită a deschis scorul în minutul 35 prin Mohamed Kanno, servit excelent cu o centrare de colegul său de la Al Hilal, Saud Abdulhamid

Naționala din centrul Asiei a rămas în 9 oameni în repriza a doua după ce și Merk a primit cartonașul roșu.

Jucătorii lui Roberto Mancini și-au majorat avantajul în minutul 84, prin Faisal Al Ghamdi, din pasa lui Mukhtar Ali, după o gafă imensă a portarului kirghiz.

În urma acestei victorii, Arabia Saudită s-a calificat în optimile de finală ale turneului: a acumulat șase puncte în fruntea Grupei F, în timp ce Thailanda se află la două puncte în spatele ei, pe locul al doilea, după ce a remizat 0-0 cu Oman.

"Cele două cartonașe roșii au fost corecte. Trebuie să joci fotbal și nu să dai în picioarele adversarilor. Am fi preferat să jucăm 11 contra 11", a declarat presei antrenorul Arabiei Saudite, Roberto Mancini.

"Am ratat multe ocazii de a marca astăzi. Dar dacă marcăm două goluri în fiecare meci, atunci sunt fericit. Sunt mulțumit de jucătorii mei".

Principalele statistici ale meciului
Principalele statistici ale meciuluiFlashscore

"Ce să spun? Să joci împotriva Arabiei Saudite este dificil. După al doilea roșu, a fost doar o chestiune de scor", a declarat selecționerul Kârgâzstanului, Stefan Tarkovic.

"A fost foarte rău că am primit două cartonașe roșii. Din punctul meu de vedere, am arătat spirit, au luptat pentru rezultat, pentru țara lor. Au luptat până la final".