Arabia Saudită, antrenată de Roberto Mancini, obține o victorie dramatică cu Oman în Cupa Asiei

Mukhtar Ali și Saud Abdulhamid din Arabia Saudită în acțiune cu Ahmed Al Kaabi și Ali Al-Busaidi din OmanReuters
Arabia Saudită a revenit după ce a fost condusă și a învins Omanul cu 2-1 în meciul de debut din Grupa F a Cupei Asiei, marți, pe un Khalifa International Stadium plin, golul victoriei lui Ali Al Bulayhi (34 de ani) sosind în al șaselea minut al prelungirilor, după o intervenție VAR.

La scorul de 1-1, Al Bulayhi a marcat cu o lovitură de cap din apropiere la o fază fixă și, deși tușierul a ridicat steagul pentru offside, VAR a acordat golul echipei lui Roberto Mancini.

"Golul este un cadou pentru poporul saudit. Asta fac marii jucători", a declarat Al Bulayhi.

Cu această victorie, Arabia Saudită ajunge la egalitate de puncte cu Thailanda, care a învins Kârgâzstanul cu 2-0 în cealaltă întâlnire din Grupa F.

Oman a deschis scorul în minutul 14, împotriva cursului jocului, când saudiții au pierdut mingea după un corner și adversarii lor au contraatacat în viteză.

Fundașul Hassan Al-Tambakti l-a secerat pe Muhsen Al-Ghassani chiar la intrarea în careu.

Penaltiul a fost acordat după o analiză VAR, iar Salaah Al-Yahyaei a ieșit la rampă și a marcat cu o finalizare sigură pe mijloc.

Omanul a fost disciplinat în apărare, iar Arabia Saudită a avut dificultăți în a străpunge zidul de tricouri roșii, iar în rarele ocazii în care a reușit să treacă de fundași, a irosit oportunitățile cu șuturi care nu au găsit ținta.

Schimbare de strategie

Mancini a discutat cu elevii săi la pauză și trebuie să fi reușit  să-i mobilizeze , pentru că noul suflu s-a simțit și pe teren.

"A doua repriză a fost mai bună decât prima, ne-am creat multe ocazii, am avut mai multă posesie. Dacă ai mai multă posesie, ai șanse de a marca", a declarat Mancini reporterilor.

"Oman s-a apărat foarte bine. Nu am găsit soluții bune laînceput, dar amavut ocazii și am marcat al doilea gol pe final, dar ar fi trebuit să marcăm înainte".

Ali Al Bulayhi, din Arabia Saudită, în acțiune cu Abdul Rahman Al Mushaifri, din Oman.Reuters

Vedeta Omanului, Al Yahyaei, s-a jucat cu apărarea saudită în a doua repriză, dar jucătorul de 25 de ani nu mai avea benzină în rezervor în minutul 75, făcând semn băncii de rezerve să îl scoată .

El a părăsit terenul în aplauzele entuziaste ale fanilor din Oman.

Dar Arabia Saudită a fost echipa mai bună în a doua repriză și, după ce a ratat câteva ocazii, Abdulrahman Ghareeb a luat pe cont propriu o acțiune, a driblat patru apărători ai Omanului și a finalizat cu calm.

Al Bulayhi a întors apoi soarta partidei iar jucătorii din Oman au rămas să se întrebe ce ar fi fost dacă ar mai fi rezistat câteva secunde.

Principalele statistici ale meciului
Principalele statistici ale meciuluiFlashscore

"Primul gol a venit de la mijlocul terenului, deși am avut mai mulți jucători (în apărare), dar Ghareeb a arătat o mare calitate. El are capacități bune", a declarat antrenorul Omanului, Branko Ivankovic.

"Arabia Saudită a meritat victoria... Am vrut să marcăm un al doilea gol pentru ca jucătorii să se simtă confortabil. Dar, spre final, nu am avut opțiuni".