Renegatul Pellegrini și Lukaku aduc victoria Romei în ”derby-ul soarelui”

Lorenzo Pellegrini aduce victoria Romei în ”derby-ul soarelui”
Lorenzo Pellegrini aduce victoria Romei în ”derby-ul soarelui”Profimedia
AS Roma s-a impus cu 2-0 în fața lui Napoli în ultima partidă a rundei a 17-a din Serie A.

AS Roma - Napoli 2-0

AS Roma a fost echipa care a început mai energic duelul de pe Olimpico, însă Napoli a echilibrat treptat partida, iar înspre finalul reprizei a fost echipa mult mai periculoasă.

Actul secund s-a disputat într-o notă de echilibru, însă aceasta a dispărut o dată cu eliminarea lui Politano din minutul 66. Jucătorul lui Napoli a fost ținut de Zalewski într-un moment în care se putea declanșa un atac periculos și din frustrare l-a lovit cu piciorul pe mijlocașul polonez, văzând imediat cartonașul roșu.

Eliminarea a avut un impact rapid pe tabela de marcaj, romanii reușind să deschidă scorul prin Lorenzo Pellegrini (76), intrat doar de câteva minute pe teren. Căpitanul obișnuit al giallorossilor a fost doar rezervă după criticile care i s-au adus din cauza evoluțiilor slabe din acest sezon, dar a reușit acum să înscrie cu un șut plasat din centrul careului, la care Meret nu a putut interveni.

În minutul 87, Napoli a rămas în nouă, după ce nigerianul Victor Osimhen a primit un al doilea cartonaș galben care urmare a unui fault din spate.

Gazdele au profitat de această dublă superioritate în al șaselea minut de prelungire, când Lukaku a finalizat un contraatac supranumeric și a stabilit scorul final.

S-a terminat 2-0, iar echipa lui Jose Mourinho păstrează contactul cu locurile de Liga Campionilor. Este acum pe 6 cu 28 de puncte, la trei lungimi distanță de ocupanta locului 4, Bologna, în timp ce campioana Napoli este imediat dedesubt, pe 7 cu 27 de puncte.