Atalanta, în finala Coppa Italia, după două goluri marcate în prelungiri în returul cu Fiorentina

Atalanta a învins-o pe Fiorentina cu 4-1 și s-a calificat în finala Coppa ItaliaAFP
Atalanta va înfrunta Juventus în finala Coppa Italia după ce a răsturnat înfrângerea din prima manșă a semifinalei cu AFC Fiorentina cu o victorie cu 4-1 pe stadionul Gewiss - a zecea victorie a echipei din Bergamo în 13 meciuri pe teren propriu în toate competițiile.

În continuare suspendat, antrenorul Gian Piero Gasperini nu a trebuit să aștepte mult timp pentru ca echipa sa Atalanta, aflată în dezavantaj, să egaleze la scorul general, Teun Koopmeiners trimițând un șut pe jos în colțul lung pentru a deschide scorul în manșa secundă după doar opt minute.

Fiorentina a avut o posesie mai bună, dar gazdele au fost cele care au produs ocaziile, Atalanta fiind aproape de a marca golul doi prin Gianluca Scamacca.

Koopmeiners i-a testat și el reflexele lui Pietro Terracciano, iar Charles De Ketelaere a finalizat slab, deși s-a aflat într-o poziție favorabilă.

La Viola a încheiat repriza cu mai multe șuturi și mai multă posesie, însă gazdele și-au valorificat bine avantajul din repriza a doua, fiind aproape de a-l majora prin Matteo Ruggeri, care a ratat și el dintr-o poziție bună.

La pauză, cu egalitatea la general, Fiorentina s-a confruntat cu perspectiva unei noi perioade de prelungiri - un lucru pe care îl parcursese cu succes în fiecare rundă precedentă a Cupei Italiei din acest sezon. Determinată să încheie meciul în 90 de minute, Atalanta a continuat să arate pericol în atac, Ruggeri fiind din nou aproape de țintă după centrarea lui Davide Zappacosta.

Duelul a oscilat și mai mult în favoarea Atalantei în minutul 53, când Nikola Milenkovic a fost eliminat și i-a lăsat pe cei de la Fiorentina în 10 oameni.

Cu toate acestea, Lucas Martínez Quarta - introdus în teren de urgență după eliminarea lui Milenkovic - a făcut repede și neașteptat diferența la celălalt capăt al terenului, cu o lovitură de cap în urma unei faze fixe executată de Cristiano Biraghi.

Doar 7 minute au menținut rezultatul însă oaspeții. Scamacca nu avea să fie privat de al șaptelea său gol în opt meciuri competiționale, restabilind din nou egalitatea la general.

Vincenzo Italiano a rezistat unui baraj târziu al gazdelor, dar a suferit în cele din urmă două lovituri decisive.

În prelungiri, Ademola Lookman și Mario Pasalic au lovit Fiorentina în urma unor atacuri fulger pentru a asigura Atalantei un loc în finala Coppa Italia, acolo unde bergamascii o vor întâlni pe Juventus.

Omul meciului desemnat de Flashscore: Teun Koopmeiners (Atalanta)