Messi şi Suarez au calificat-o pe Inter Miami în sferturile de finală ale Cupei Campionilor

Messi şi Suarez
Messi şi Suarez Profimedia
Vedetele echipei, argentinianul Lionel Messi şi uruguayanul Luis Suarez au fost eroii serii , ambii cu câte un gol şi un assist. Cei doi au condus-o pe Inter Miami în sferturile de finală ale Cupei Campionilor CONCACAF, grație victoriei cu scorul de 3-1 obținută pe teren propriu în fața celor dela Nashville SC.

Conexiunea de la Barcelona dintre Messi și Suarez s-a reactivat de la venirea uruguaianului  în Florida.

Acest lucru se vede din ce în ce mai des, iar meciul din cupă este un bun exemplu.

Suarez a deschis scorul în minutul 8, din pasa lui Messi, căpitanul lui Inter Miami, care, la rândul său, a marcat și el și a dublat avantajul gazdelor în minutul 23.

Suarez a oferit apoi pasa decisivă la golul al treilea al grupării din Florida, marcat în minutul 63 de finlandezul Robert Taylor, cel care l-a înlocuit pe Messi în repriza secundă, încă din minutul 49.

Nashville a redus din handicap în prelungiri prin englezul Sam Surridge.

În meciul tur, scorul a fost egal, 2-2.

În prima manșă din Tennessee, Nashville a avut un avantaj de două goluri, înainte ca golurile lui Messi și Suarez să restabilească egalitatea: 2-2.

Miami, care joacă pentru prima dată în această competiție, va înfrunta în sferturile de finală învingătoarea partidei retur de joi dintre Monterrey din Mexic și FC Cincinnati din MLS.

Echipa din Liga MX se află acasă și conduce cu 1-0 din prima manșă.

Messi, din nou pe val

Lionel Messi a marcat cinci goluri în cinci partide disputate de la debutul acestui an pentru Inter Miami, în timp ce 'El Pistolero' Suarez a ajuns la patru reuşite în şase partide.

Inter Miami va înfrunta în faza următoare a competiției câştigătoarea partidei dintre echipa mexicană Monterrey şi formația americană Cincinnati FC, programată joi. În tur, mexicanii s-au impus cu 1-0 în Ohio.