Messi și Suarez, decisivi în victoria lui Inter Miami în deschiderea sezonului din MLS

Suarez și Messi joacă din nou împreună la Inter Miami
Suarez și Messi joacă din nou împreună la Inter MiamiProfimedia
MLS a reînceput, iar Lionel Messi și-a făcut simțită prezența. Superstarul argentinian a contribuit cu o pasă de gol în victoria lui Inter Miami, scor 2-0, în fața lui Real Salt Lake.

Messi a jucat 90 de minute și a pus capăt oricăror îndoieli cu privire la condiția sa fizică. Atacantul a ratat finalul sezonului trecut și o parte din pregătirea pentru cel actual din cauza accidentărilor.

În vară, fostul coechipier al lui Messi la Barcelona, Luis Suarez, a fost recrutat, iar Miami este văzută ca favorită la titlu în acest an.

Atât Suarez, cât și ceilalți foști jucători de la Barcelona, Jordi Alba și Sergio Busquets, au figurat în echipa de start a formației antrenorului Gerardo Martino.

Deschiderea scorului în primul meci al sezonului a venit în urma unei combinații între Busquets și Messi, cel din urmă pasând decisiv pentru Robert Taylor, finlandezul învingându-l pe portarul de la Salt Lake

Messi s-a implicat din ce în ce mai mult pe măsură ce meciul a avansat, servindu-l pe Suarez cu șapte minute înainte de final. Uruguayanul și-a trecut la rândul său un assist în cont, mijlocașul paraguayanul Diego Gomez fiind cel care a stabilit scorul final: 2-0.