Messi şi Suarez au salvat-o pe Inter Miami de la înfrângere în Champions Cup

Luis Suarez marchează golul de 2-2 cu Nashville
Luis Suarez marchează golul de 2-2 cu Nashville Profimedia
Inter Miami, care a început în forță noul sezon din MLS, a debutat și în Champions Cup, Liga Campionilor din zona CONCACAF. Formația din Florida a încheiat la egalitate cu Nashville SC, 2-2, joi, în deplasare.

Condusă cu 2-0, Inter Miami a reuşit să revină şi să evite înfrângerea, prin golurile înscrise de Lionel Messi, în minutul 51 şi Luis Suarez, în prelungiri, minutul 90+5.

Jacob Shaffelburg a reuşit o dublă pentru gazdele Nashville, în minutele 4 și 47, în fața a 30.000 de spectatori.

Atacantul canadian a încheiat cu un șut superb la care Callender nu a mai putut interveni.

Remontada a fost realizată cu foștii jucători ai Barcelonei. Mai întâi a punctat Messi din pasa lui Suarez, iar apoi Sergio Busquets l-a servit pe uruguayan pentru golul egalizator.

Inter Miami va juca manşa secundă pe teren propriu, miercurea viitoare, învingătoarea urmând să se întâlnească în sferturi cu Monterrey sau FC Cincinnati.

Leo Messi, 500 de goluri în campionatele naționale

Înainte de meciul cu Nashville, Inter Miami a învins-o pe Orlando City în etapa cu numărul trei din MLS cu un neverosimil 5-0.

Messi reușit o dublă în acest meci, iar odată cu aceste goluri a ajuns la o bornă impresionantă în carieră.

Starul argentinian a marcat 500 de goluri în 586 de meciuri din campionatele naționale.

De-a lungul carierei, campionul mondial din 2022 a marcat 474 de goluri pentru Barcelona în La Liga, 22 pentru PSG în Ligue 1 și patru pentru Inter Miami în Major League Soccer.