Îngrijorare la Miami după ce Messi a fost scos de pe teren în minutul 49 la meciul cu NashvilleProfimedia
Antrenorul echipei Inter Miami, argentinianul Gerardo ''Tata'' Martino, a explicat că l-a înlocuit din precauție pe Lionel Messi în meciul cu Nashville din în optimile Cupei Campionilor CONCACAF. Argentinianul a suferit o ”supraîncărcare musculară”, transmite EFE.

Messi, care a marcat un gol şi a oferit o pasă de gol în victoria decisivă cu 3-1 contra celor de la Nashville a fost schimbat în minutul 49 de finlandezul Robert Taylor, autorul golului trei al lui Inter Miami pe Chase Stadium.

Uruguayanul Luis Suarez a marcat la rândul lui un gol şi a oferit o pasă de gol.

''Are o supraîncărcare la coapsa dreaptă, nu era nevoie să-şi asume niciun risc. Am încercat să vedem dacă mai poate ține puțin, dar a fost deranjat, aşa că am preferat să părăsească jocul'', a spus Martino la conferința de presă de după meci.

După un 2-2 în prima manşă,Inter Miami  s-a calificat în sferturile Cupei Campionilor CONCACAF, urmând să joace cu învingătoarea dintre Monterrey şi Cincinnati.

Echipa mexicană s-a impus în deplasare cu 1-0, în prima manşă.

Tata Martino a adăugat că Lionel Messi va rata probabil meciul de sâmbătă cu DC United din Major League Soccer: ''Vor fi făcute nişte teste imagistice şi vom vedea cum evoluează. Nu este vorba despre înlocuirea unui fotbalist, ci despre înlocuirea celui mai bun fotbalist dintre toți''.

După meciul din weekend, Messi ar urma să fie convocat la naționala Argentinei, pentru meciurile din preliminariile CM 2026 cu El Salvador (23 martie) şi Costa Rica (27 martie).