Alexandru Mățan marchează pentru Columbus Crew și e  în semifinalele CONCACAF Champions Cup

Alexandru Mățan marchează pentru Columbus Crew și e în semifinalele CONCACAF Champions Cup

Alexandru Mățan marchează pentru Columbus Crew din penalty
Alexandru Mățan marchează pentru Columbus Crew din penaltyAFP
Fotbalistul român Alexandru Mățan s-a calificat cu echipa americană Columbus Crew în semifinalele Cupei Campionilor din zona CONCACAF, după o victorie cu 4-3 la loviturile de departajare pe terenul echipei mexicane Tigres UANL, marți, la San Nicolas de los Garza.

În tur scorul a fost egal, 1-1, iar în manşa secundă rezultatul a fost identic, atât după 90 de minute, cât şi după prelungiri.

Partida s-a decis la loviturile de departajare. Mățan, introdus în min. 91 în locul lui Derrick Jones, a transformat unul dintre penalty-uri, dar eroul campioanei MLS a fost portarul Patrick Schulte, care a apărat două şuturi executate de francezul Andre-Pierre Gignac şi de argentinianul Guido Pizarro.

Pentru americani au transformat Diego Rossi, Jacen Russell-Rowe, Alexandru Mățan, Cucho Hernandez a ratat, iar Max Arfsten a adus victoria.

Pentru gazde au înscris din punctul cu var Jonathan Herrera, Sebastian Cordova şi Jesus Angulo.

Gignac deschisese scorul pentru mexicani după doar trei minute de joc, în urma unei erori a portarului Schulte.

Columbus Crew a egalat prin uruguayanul Diego Rossi (59), la capătul unui contraatac.

În penultimul act, Columbus Crew o va înfrunta pe învingătoarea dintre Monterrey şi Inter Miami, echipa lui Lionel Messi. Mexicanii s-au impus cu 2-1 în prima manşă, săptămâna trecută, pe teren propriu, iar returul va avea loc miercuri, în Florida.

Club America (Mexic) s-a calificat şi ea în semifinalele celei mai importante competiții intercluburi din America de Nord, Centrală şi Caraibe, după 5-2 cu New England Revolution (SUA), pe care o învinsese şi în deplasare, cu 4-0.

Careul de aşi va fi completat, probabil, de altă echipă mexicană, Pachuca, victorioasă cu 5-0 în primul meci cu costaricanii de la Herediano.