Alexandru Mățan "pune umărul" la victoria lui Columbus Crew în Champions Cup

Houston Dynamo - Columbus Crew 0-1
Houston Dynamo - Columbus Crew 0-1Profimedia
Alexandru Mățan (24 de ani) începe cu dreptul noul sezon din MLS. Echipa sa a reușit să învingă Houston Dynamo în manșa tur a optimilor de finală din CONCACAF Champions Cup, competiția echivalentă a Ligii Campionilor pentru America de Nord și America Centrală. Datorită șutului său, Columbus Crew a reușit să se impună cu scorul de 1-0.

În minutul 78, Mățan a fost trimis pe teren, iar contribuția sa a fost vitală pentru unicul gol al meciului. Într-o fază tensionată, în minutul 90+6, românul a primit o pasă în apropierea careului și a trimis un șut către colțul lung, iar mngea a fost deviată în poartă de către Adalberto Carrasquilla, iar Columbus Crew s-a impus cu 1-0.

Pe platforma Flashscore, Alexandru Mățan nu apare ca fiind autorul golului și nici nu este clar dacă arbitrul a trecut în raportul oficial un autogol, dar românul a fost desemnat omul meciului. CONCACAF Champions Cup l-a numit "erou", iar echipa pentru care evoluează l-a descris "omul momentului".