VIDEO. Fără Messi, Miami pierde turul din sferturile de finală ale Cupei Campionilor CONCACAF

Inter Miami - Monterrey 1-2
Inter Miami - Monterrey 1-2Profimedia
Inter Miami, fără Lionel Messi, a pierdut miercuri, pe teren propriu, cu 2-1, în fața mexicanilor de la Monterrey, în prima manșă a sferturilor de finală ale Cupei Campionilor CONCACAF, argentinianul Jorge Rodriguez reușind un gol superb în minutul 89.

Miami preluase conducerea prin fundașul Tomas Aviles în minutul 19, dar jocul s-a schimbat când mijlocașul lui Inter, David Ruiz, a fost eliminat în minutul 65.

Maximiliano Meza a egalat patru minute mai târziu, iar apoi Jorge Rodriguez a reușit golul victoriei cu un șut superb la colțul lung.

Monterrey este favorită pentru returul cu Inter Miami. Trupa lui Martino speră ca Messi să fie apt pentru retur, după ce a fost din nou nevoit să stea pe tușă din cauza accidentării la tendon.

Messi a ratat ultimele trei meciuri ale lui Miami în MLS din cauza accidentării la tendonul drept, dar s-a antrenat marți dimineață, iar acest lucru înseamnă ca ar putea reveni curând.

Împotriva celui mai puternic adversar pe care clubul din Florida l-a întâlnit, antrenorul lui Inter, Gerardo "Tata" Martino, a jucat cu sistemul 4-5-1, formație axată pe apărare, cu veteranul atacant uruguayan Luis Suarez singur în față.

Acest prim unsprezece s-a dovedit a fi o abordare prudentă.

Martino a declarat că eliminarea din acest meci va fi o lecție pentru Ruiz, în vârstă de 20 de ani, care a primit un rol de titular în această partidă.

"A fost o situație dificilă pentru el. S-a descurcat foarte bine cât timp a fost pe teren și, evident, va fi lecție pentru el, odată cu acel roșu. Acestea sunt momente care îți sunt de folos pe măsură ce crești în carieră", a spus el.

În legătură cu Messi, Martino a declarat că va analiza situația "de la meci la meci:.

"Monterrey a fost la capacitate maximă, iar noi am avut absențe importante. Adevărul este că mi-a plăcut modul în care am jucat. Ne-am descurcat foarte bine", a spus el.

"Suntem practic la începutul unui sezon, jucăm de o lună și jumătate... și ne-a fost greu să rezistăm fizic când am avut un jucător în minus.

Nu pot avea o părere negativă despre ce s-a întâmplat în această seară, pentru că am jucat bine și am avut șapte jucători în afara echipei care aduc multă calitate. Dar pentru a începe un sezon cu o competiție ca aceasta, ai nevoie de toată echipa pentru a reuși performanțe", a continuat Martino.