Thomas Tuchel deplânge prestația deplorabilă a lui Bayern Munchen în înfrângerea cu Lazio

Bayern Munchen a fost învinsă miercuri seară de Lazio în prima etapă.
Bayern Munchen a fost învinsă miercuri seară de Lazio în prima etapă.AFP
Bayern Munchen a pierdut miercuri cu 1-0 în fața lui Lazio și are o misiune dificilă în retur în tentativa de a ajunge în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Un penalty transformat de Ciro Immobile a făcut diferența în prima manșă a 16-imilor de finală de la Roma.

"În prima repriză, trebuia să preluăm conducerea. Am avut trei ocazii clare. Trebuie să facem aceste lucruri", a declarat Tuchel pentru DAZN.

A doua repriză a fost "caracterizată din nou de incertitudine", a spus el. "A fost ca o palmă pentru noi".

Bayern a fost îpusă în dificultate și mai mult de eliminarea lui Dayot Upamecano, care a primit un cartonaș roșu pentru că l-a faultat pe Gustav Isaksen în suprafața de pedeapsă.

Immobile a executat lovitura de pedeapsă rezultată.

Statisticile meciului
Statisticile meciuluiStatsperform

"Am făcut multe greșeli individuale și am făcut cadou un penalty și un cartonaș roșu din absolut nimic", a declarat Tuchel în conferința de presă de după meci.

"Cu această prestație am făcut totul pentru a pierde acest meci, care a fost complet în mâinile noastre".

Dezastrul de la Roma urmează înfrângerii cu 3-0 în fața lui Bayer Leverkusen, care o plasează pe Bayern la cinci puncte în spatele liderului în cursa pentru titlu în Bundesliga.

Dar întrebat dacă se teme pentru postul său, Tuchel a răspuns simplu: "Nu"