Situație catastrofală pentru United, aproape de eliminarea din Europa / PSV revine la Sevilla

Remiză spectaculoasă între Galatasaray și Man United, 3-3
Remiză spectaculoasă între Galatasaray și Man United, 3-3AFP
Flashscore vă prezintă rezultatele din runda a 5-a din cadrul grupelor UEFA Champions League.

Două partide s-au disputat de la ora 19:45.

Galatasaray - Manchester United 3-3

Așa cum ne-a obișnuit United în acest sezon european, și această partidă a contorizat o mulțime de goluri pe tabela de scor. Rezultatul nu este însă unul deloc favorabil pentru trupa lui Ten Hag, întrucât ”diavolii” ocupă în acest moment ultimul loc în Grupa A, cu 4 puncte, fiind condamnați să obțină un rezultat pozitiv cu Bayern Munchen (deja calificată) în ultima rundă care va avea loc săptămâna viitoare.

Deși au avut un început bun de partidă în Turcia, acolo unde la pauză conduceau cu 2-1 (marcatori Garnacho, Bruno Fernandes și Ziyech), englezii nu au reușit să țină de rezultat, deși la scurt timp după startul actului secund tabela arăta 3-1.

Onana a comis-o din nou la o fază fixă executată de Ziyech, pentru ca Akturkoglu să dea o nouă lovitură în minutul 71. Astfel, cei de la Galatasaray au avut dreptate atunci când au spus că pe cei de la United ”îi va aștepta iadul” pe arena Rams Park din Istanbul.

De partea cealaltă, turcii sunt pe loc secund în grupă, cu 5 puncte, duelul cu FC Copenhaga fiind de asemenea decisiv în ceea ce privește viitorul celor două formații în Europa.

Clasament Grupa A
Clasament Grupa AFlashscore

Sevilla - PSV 2-3

Sevilla a intrat în istoria Ligii Campionilor, după ce Alonso a trimis în teren ”cea mai vârstnică” echipă, media andaluzilor fiind de 32 de ani și 19 zile, coordonată de pe frontul de luptă de veteranii Sergio Ramos și Jesus Navas.

Părea că acesta este asul din mâneca Sevillei, care până în minutul 68 a condus cu 2-0, grație reușitelor semnate de Sergio Ramos (min 24) și En Nesyri (min 47).

În partea secundă, o greșeală comisă de Ocampos, care a primit două cartonașe galbene în decurs de 3 minute, a dus la revenirea olandezilor.

În scurt timp avea să vină o super reușită semnată de Saibari, care a redus din diferență, pentru ca mai apoi PSV să restabilească egalitatea după autogolul lui Gudelj din minutul 81.

Lovitura de grație a venit în prelungiri, când oaspeții au punctat pentru 3 puncte prin Pepi, în urma unui contraatac.

Sevilla, care speră să continue în Europa League, este în acest moment pe ultimul loc în Grupa B, cu 2 puncte, în vreme ce PSV a urcat pe locul secund, cu 8 puncte, la o singură lungime de liderul Arsenal.