Manchester City - Bayern, cifrele duelului dintre campioanele Angliei și Germaniei

Pep Guardiola a antrenat-o pe Bayern Munchen înainte să ajungă la Chelsea
Pep Guardiola a antrenat-o pe Bayern Munchen înainte să ajungă la ChelseaAFP
Manchester City și Bayern Munchen se întâlnesc, marți de la ora 22:00, în manșa tur a sferturilor de finală Champions League.

Pep Guardiola a antrenat-o pe Bayern Munchen timp de 3 ani, înainte de a ajunge pe banca lui Manchester City. Spaniolul a câștigat 7 trofee cu Bayern și 11 cu Manchester City. Actualul antrenor al lui Bayern, Thomas Tuchel, se află la al patrulea meci la cârma campioanei Germaniei (V2, Î1) și la debutul în Liga Campionilor.

Urmărește Manchester City - Bayern Munchen pe Flashscore, marți, ora 22:00

Cele mai bune echipe din Europa

Manchester City - Bayern Munchen este singurul sfert de finală în care se întâlnesc două campioane naționale. Mai mult, cele două echipe ocupă primele două locuri după coeficientul UEFA, la egalitate de puncte.

Istoric confruntări directe

Cele două echipe s-au mai întâlnit de șase ori în Liga Campionilor, de fiecare dată însă în faza grupelor. Fiecare dintre echipe a reușit să înregistreze trei victorii, fiind egalitate la acest capitol. Acesta este însă primul duel eliminatoriu dintre City și Bayern.

Bayern, victorii pe linie în Champions League

Campioana Germaniei a avut un sezon perfect în această ediție a Ligii Campionilor. Bayern a câștigat toate cele 8 partide desfășurate, având un golaveraj impresionabil (20-2), cu toate că printre adversarii nemților s-au numărat echipe precum Inter, PSG și Barcelona.

Bayern Munchen este singura echipă care a reușit să câștige primele 8 meciuri din competiției, de la eliminarea celei de-a doua faze a grupelor. În plus, germanii reușesc această performanță a doua oară, prima dată în sezonul 2019/2020.

Recorduri în Champions League

Bayern Munchen s-a calificat în sferturile Ligii Campionilor pentru a 21-a oară în istorie. Cel mai titrat club german are două calificări în plus față de următoarea clasată, Real Madrid (19).

Manchester City este singura echipă care s-a calificat în sferturile de finală de fiecare dată în ultimele șase sezoane.

Cele mai bune defensive

Bayern Munchen și Manchester City au cele mai bune defensive din acest sezon al Ligii Campionilor. Bavarezii au primit doar 2 goluri, ambele în succesul de pe terenul Viktoriei Plzen, 2-4

Manchester City a încasat trei goluri în Champions League. Două dintre ele în grupe, pe teren propriu, în victoriile  3-1 cu Sevilla și 2-1 cu Borussia Dortmund și unul în manșa tur din optimi, 1-1 în deplasarea de la RB Leipzig. Englezii au mai înregistrat încă două rezultate de egalitate în grupă, în deplasările de la Dortmund și Copenhaga (ambele 0-0).

Și în atac cele două echipe au cifre asemănătoare. Bayern Munchen a marcat 21 de goluri, în timp ce englezii au înscris de 22 de ori.

Golgheter vs. cel mai bun pasator

Atacantul lui City, Haaland este golgheterul competiției. Norvegianul a reușit să înscrie 10 goluri, conducând topul golgheterilor în fața lui Salah (8) și Mbappe (7), însă aceștia din urmă fiind deja eliminați din competiție. Haaland a marcat 33 de goluri în primele 25 de meciuri disputate în Liga Campionilor, cu 13 mai multe decât a reușit orice alt jucător.

Cei mai buni marcatori ai germanilor sunt Sane și Choupo-Moting, ambii cu 4 goluri.

Culmea, cel mai bun pasator este un jucător împrumutat de Manchester City la Bayern Munchen. Joao Cancelo are cinci pase de gol, fiind urmat de Goretzka și Kevin de Bruyne, ambii cu 4 pase decisive.