Guardiola spune despre Haaland că este la același nivel cu Messi și Ronaldo

Cel de-al doilea gol al norvegianului a fost special, uriașul atacant reluând acrobatic din foarfecă o centrare a lui Jack Grealish.AFP
Antrenorul lui Manchester City, Pep Guardiola, a declarat că Erling Haaland este la nivelul lui Lionel Messi și Cristiano Ronaldo când vine vorba de a găsi golul, după ce norvegianul a marcat de două ori la revenirea sa după accidentare, în victoria cu 4-1 de sâmbătă, pe terenul lui Southampton.

Victoria a apropiat City la cinci puncte de Arsenal în fruntea Premier League.

Haaland a marcat acum de 44 de ori în sezonul său de debut la campioana Angliei, dintre care 30 în 27 de apariții în Premier League.

Cel de-al doilea gol al norvegianului a fost special, uriașul atacant reluând acrobatic din voleu centrarea lui Jack Grealish cu o ”foarfecă”.

"Al doilea gol a fost uimitor. Nu este ușor să interceptezi mingea din aer și să o redirecționezi spre pământ", a declarat Guardiola, care l-a antrenat pe Messi în cei patru ani cât a fost antrenor la Barcelona.

"Avem nevoie de el. Prima repriză nu a fost la cel mai bun nivel al nostru, dar el a schimbat jocul.

"Am trăit două decenii incredibile cu Cristiano Ronaldo și Lionel Messi, dar el este la același nivel. Marchează multe goluri. Sunt foarte mulțumit de cele 65 de minute după accidentare în care ne-a ajutat din nou".

Haaland sărbătorește al doilea său gol al meciului
Haaland sărbătorește al doilea său gol al meciuluiAFP

Guardiola s-a ținut de cuvânt după ce a spus că nu se gândește la meciul de marți din sferturile de finală ale Ligii Campionilor, prima manșă cu Bayern Munchen, revenirea lui Haaland după o accidentare la inghinali fiind singura schimbare față de echipa care a învins Liverpool cu 4-1 la sfârșitul săptămânii trecute.

Dar vizitatorii nu au reușit o evoluție similară în primele 45 de minute și ar fi putut fi pedepsiți dacă în locul ”Sfinților” ar fi întâlnit o echipă mai puternică din punct de vedere ofensiv.

Southampton rămâne blocată pe ultima poziție a clasamentului, la patru puncte de zona de siguranță.

Haaland a deschis scorul cu puțin timp înainte de pauză, când a reluat centrarea lui Kevin De Bruyne.

Haaland are acum 30 de goluri în campionat în acest sezon
Haaland are acum 30 de goluri în campionat în acest sezonOpta by Stats Perform / AFP

City a trecut prin diferite viteze după pauză, iar a opta victorie consecutivă în toate competițiile i-a menținut pe oamenii lui Guardiola în cursa pentru realizarea unei triple.

Grealish se bucură de cea mai bună formă a sa de la o mutare de 100 de milioane de lire sterline de la Aston Villa în 2021, ceea ce l-a făcut cel mai scump jucător din Premier League la acea vreme.

El a marcat la a doua încercare, după ce primul său efort a fost salvat de Gavin Bazunu.

Grealish s-a transformat în creator pentru golul al treilea, centrarea sa fiind finalizată în mod spectaculos de Haaland.

Grealish a fost în formă bună în ultimele săptămâni pentru City
Grealish a fost în formă bună în ultimele săptămâni pentru CityOpta by Satats Perform / AFP

"Nu mă veți vedea niciodată făcând asta", a spus De Bruyne despre al doilea gol al lui Haaland. "M-ați duce la spitalul din Southampton dacă aș face asta!".

Aceasta a fost ultima atingere a atacantului, care i-a făcut apoi loc lui Julian Alvarez pentru ultimele 20 de minute, cu un ochi la vizita lui Bayern de la mijlocul săptămânii.

Sekou Mara a oferit pentru scurt timp suporterilor de acasă un motiv de bucurie atunci când a reluat în plasă o centrare a lui Moussa Djenepo.

Dar City și-a refăcut avantajul de trei goluri doar trei minute mai târziu, când De Bruyne a fost împins în interiorul careului, iar Alvarez a transformat penalty-ul.