Ibrahimovic, incert pentru restul sezonului

Ibrahimovic, la finalul contractului cu AC Milan
Ibrahimovic, la finalul contractului cu AC MilanAFP
Superstarul fotbalului suedez Zlatan Ibrahimovic este nevoit să încheie sezonul mai repede.

AC Milan a anunțat că sunt șanse mici ca Ibrahimovic să fie refăcut înaintea finalului acestui sezon. Suedezul s-a accidentat la un antrenament și, în urma unor investigații medicale amănunțite, clubul a anunțat că atacantul va rata cu siguranță derby-ul milanez cu Inter din semifinalele Champions League (10/16 mai).

Ibrahimovic, în vârstă de 41 de ani, se află la finalul contractului cu AC Milan. Înțelegerea va expira în vară, iar AC Milan nu intenționează să-i ofere o prelungire a contractului. Atacantul suedez a fost măcinat de accidentări în acest sezon. El a evoluat pentru AC Milan în doar patru partide - 144 de minute.

Pe 18 martie, în meciul din deplasare la Udinese (1-3), a transformat un penalty și a devenit cel mai vârstnic marcator din Serie A, la 41 de ani și 166 de zile.

În ciuda vârstei înaintate, suedezul se află într-o formă fizică de invidiat. Rămâne de văzut dacă acesta își va găsi un nou angajament din vară.

Sâmbătă, AC Milan întâlnește în deplasare pe AS Roma, într-un derby pentru locurile de Champions League. Înaintea partidei, cele două echipe se află la egalitate de puncte.

Urmărește AS Roma - AC Milan pe Flashscore, sâmbătă, ora 19:00